Najvažnija događanja iz glazbenog svijeta (ili onog povezanog s glazbom) za dan 1. siječnja.
1982. ABBA je održala svoj oproštajni koncert u glavnom gradu Švedske, Stockholmu.
1956. Bill Haleyev ‘Rock Around the Clock’ dosegao je po drugi puta broj 1 britanske liste singlova. Singl se često ističe kao najprodavaniji vinilni rock and roll singl s preko 25 milijuna prodanih primjeraka.
1959. Johnny Cash održao je koncert za svoje suzatvorenike u zatvoru u San Quentinu, Kalifornija. Među njima je bio i 19-godišnji Merle Haggard, kasnije poznati glazbenik.
1962. The Beatlesi su bili na audiciji za diskografsku kuću Decca Records u West Hampsteadu u Londonu. A&R direktor u Decci, Dick Rowe, odbio ih je, što se smatra najvećom pogreškom u povijesti glazbene industrije. Decca je odbila potpisati ugovor s Beatlesima te su umjesto njih potpisali s Brianom Pooleom i the Tremeloesima.
1966. ‘The Sound of Silence’ Simona&Garfunkela zasjela je na vrh američke ljestvice singlova. U Britaniji je dosegla 13. mjesto tamošnje ljestvice. Pjesma je kasnije uvrštena u američku Kongresnu knjižnicu.
1967. The Doors su prvi puta nastupili na televiziji, gdje su na playback odsvirali ‘Break on Through’. Pjesma nije došla dalje od 126. mjesta američke ljestvice singlova ponajviše zbog cenzure pjesme, koja je sadržavala sporan stih ‘she gets high’.
1964. emitirana je prva emisija britanskog BBC TV showa Top Of The Pops. Emisija je emitirana iz dvorane u staroj crkvi u Manchesteru.
1968. objavljeno je da su po prvi puta albumi u SAD-u prodani u više primjeraka nego singlovi.
1969. Marmalade su bili na 1. mjestu britanske ljestvice singlova sa svojom verzijom pjesme The Beatlesa “Ob-La-Di Ob-La-Da”.
1977. The Clash su svirali na otvorenju prvog pravog punk prostora, londonskog The Roxy Cluba.
1989. Nirvana je potpisala jednogodišnji ugovor s izdavačkom kućom Sub Pop records. Poznata izdavačka kuća iz Seattlea počela je ranih 80-ih prvotno kao fanzin (Subterranean Pop), a također su potpisali ugovor s bendovima Soundgarden i Mudhoney.
2002. Eric Clapton je oženio 25-godišnju Meliu McEnery, s kojom je već imao dijete.
2007. grupa Queen pobijedila je The Beatlese u anketi britanskog BBC Radia 2 u kojoj se slušatelje pitalo koji je najveći britanski bend svih vremena. U anketi je sudjelovalo više od 20.000 slušatelja, koji su svoje glasove davali e-mailom, SMS-ovima i telefonskim putem. Iza spomenutog dvojca našli su se The Rolling Stonesi, Oasis i Take That.
2009. prema službenim podacima o prodaji u Velikoj Britaniji, Duffyin debitantski album “Rockferry” je došao na vrh ljestvice na kraju godine, s 1,685 milijuna prodanih primjeraka.
2010., nakon gotovo 13 godina ponovno se okupio grunge sastav Soundgarden.
2013. ‘Vienna’ Ultravoxa je proglašena najdražim britanskim brojem 2 u anketi. Lista sadrži sve singlove koji su dosegli drugo mjesto britanske ljestvice, ne i prvo.
Rođeni
1942. Joe McDonald, vokalista grupe Country Joe and the Fish, koja je 1968. imala hit “I Feel Like I’m Fixin’ To Die”, koju je, između ostalih, izvela na festivalu Woodstock.
1942. Kornelije ‘Bata’ Kovač, rođen kao Kornél Kovács, srpski glazbenik, najpoznatiji kao osnivač i vođa Korni grupe od 1968. godine. Prije toga je svirao u Indexima.
1950. Morgan Fisher, klavijaturista grupe Mott The Hoople, koja je 1972. imala britanski broj 3 i američki broj 37 singl “All The Young Dudes”, pjesmu koju im je ponudio David Bowie kada je čuo da se planiraju razići.
1952. Andy Johns, producent i inženjer koji je radio na albumima takvih veličina kao što su: Led Zeppelin, (Led Zeppelin II i svi albumi do albuma Physical Graffiti), the Rolling Stones, (Sticky Fingers i Exile On Main Street), Jimi Hendrix (Axis: Bold as Love), Van Halen, itd.
1956. Andy Gill, osnivač i gitarista engleskog post-punk benda Gang of Four. Njihov debi album Entertainment! proglašen je petim najboljim punk albumom svih vremena.
1958. Grandmaster Flash, rođen kao Joseph Saddler, američki reper, jedan od pionira žanra. Zajedno sa sastavom The Furious Five postavio je temelje rapa, ponajviše hitom ‘The Message’ iz 1982. godine. Također su 2007. postali prvi sastav iz tog žanra koji je inauguriran u Rock and Roll Hall of Fame.
1959. Mladen Bodalec, hrvatski glazbenik, najpoznatiji kao pjevač zagrebačkog rock sastava Prljavo kazalište. U sastav Prljavo kazalište došao je 1985. godine, gdje je zamijenio dotadašnjeg pjevača Davorina Bogovića. Godine 1998. diplomirao je na pravnom fakultetu u Zagrebu i paralelno se bavio pravom i glazbom. Od 150 pjesama, koliko ih je snimio sastav Prljavo kazalište, Bodalec navodi kako mu je najdraža skladba ‘Mojoj majci’.
1968. Rick J. Jordan (rođen kao Hendrik Stedler), član njemačke techno grupe Scooter. Grupa je prodala više od 14 millijuna ploča te se smatraju najuspješnijim single-record njemačkim glazbenim bendom s 20 top deset hitova. 2008 godina dosegli su broj 1 liste albuma u velikoj brtaniji izdanjem ‘Jumping All Over The World.’
1972. Thomas Andrew ‘Tom’ Barman, belgijski glazbenik i filmski režiser, pjevač i gitarist alter rock benda dEUS.
1980. engleski gitarista Richie Faulkner. Pridružio se grupi Judas Priest u travnju 2010 kada je zamijenio gitaristu K. K. Downinga.
1985. britanski tekstopisac, glazbenik i producent Shahid Khan, poznatiji kao Naughty Boy. 2013. imao je broj 1. hit single ‘La La La’ u kojoj je pjevao Sam Smith te ‘Lifted’, suradnju s Emeli Sandé.
Preminuli
1953. Hank Williams, rođen kao Hiram King Williams 1923., američki country glazbenik. Jedan je od najutjecajnijih glazbenika 20. stoljeća. Karijera mu se počinje kretati uzlaznom putanjom po izlasku singla ‘Move It On Over’ 1947., a početkom 50-ih izdaje svoje najprepoznatljivije singlove poput ‘Lovesick Blues’, ‘Long Gone Lonesome Blues’, ‘Why Don’t You Love Me’, ‘Moanin’ the Blues’, ‘Cold, Cold Heart’, ‘Hey, Good Lookin’, ‘Jambalaya (On the Bayou)’, ‘I’ll Never Get Out of This World Alive’, ‘Kaw-Liga’, ‘Your Cheatin’ Heart’ i ‘Take These Chains from My Heart’. Williams je preminuo kao suputnik u autu kojim je upravljao njegov vozač u dobi od 29 godina. Posthumno je inauguriran u Country Music Hall of Fame, Alabama Hall of Fame i Rock and Roll Hall of Fame, a Rolling Stone ga je svrstao na 74. mjesto najvećih glazbenika svih vremena.
1997. američki pjevač i tekstopisacv Townes Van Zandt. Imao je 52 godine. Njegovu glazbu obradili su mnogi veliki glazbenici, kao što su: Bob Dylan, Lyle Lovett, Steve Earle, Cowboy Junkies, Andrew Bird, Alison Krauss i Gillian Welch. Willie Nelson i Merle Haggard obradili su njegovu pjesmu ‘Pancho and Lefty’, dosegavši broj 1 Billboard country music liste.
Autori: Filip Katić, Matija Francuz i Dragutin Andrić