Pregled najvažnijih događanja iz glazbenog svijeta (te onog povezanog s glazbom) za dan 10. veljače.
1942. “Chattanooga Choo Choo” u izvedbi Glen Miller Orchestra je simbolično postao prvi singl s priznanjem za zlatnu nakladu u SAD-u. Prvi zlatni singl u današnjem smislu postao je 1958. “Catch A Falling Star” Perryja Coma nakon što je prodan u preko 500.000 primjeraka.
1962. soundtrack filma “Breakfast At Tifanny’s” je stigao do vrha američke ljestvice albuma. Potpisao ga je Henry Mancini, poznat kao autor teme za serijal filmova “The Pink Panther”.

1966. Bob Marley je oženio Ritu Anderson, pjevačicu, članicu sastava The Soulettes. Rita je s Bobom ostala do njegove smrti. Marley je inače imao 11 djece: 4 sa suprugom Ritom, 2 posvojenih iz Ritinih prijašnjih veza i još nekoliko djece s drugim ženama. Mnogi potomci su također zapaženi glazbenici.
1973. Elton John je započeo s osvajanjem britanskog tržišta albumom “Don’t Shoot Me I’m Only The Piano Player”. Uskoro je stigao i do samoga vrha britanske ljestvice albuma.
1974. slavni i poprilično kontroverzni producent Phil Spector, doživio je prometnu nesreću zbog koje je morao operirati lice. Plastična kirurgija znatno mu je promijenila vanjštinu, ali nažalost ne i ostalo. Kao producent, tvorac je takozvanog – zvučnog zida (Wall of Sound), tehnike snimanja s brojnim efektima: jeke, naglašavanja ritma, više glazbenika na udaraljkama (timpani), te je na taj način ostvario snažnu zvučnu podlogu, poput simfonijskih orkestara, pa je sam svoj način rada nazvao “wagnerijanskim”. Optužen je za ubojstvo američke starlete i glumice Lane Clarkson u njegovu domu u Los Angelesu, te nakon drugog suđenja proglašen krivim i osuđen na 19 godina zatvora.
1977. The Clash, engleski punk-rock sastav, je počeo snimati svoj debitantski album, koji je pod imenom grupe objavljen 2 mjeseca kasnije. Sastav je kombinirao punk s drugim žanrovima kao što su reggae, rock, dance, jazz, ska i raznim drugim stilovima.
1978. Van Halen je objavio svoj album prvijenac na kojemu je vodeći singl bio “You Really Got Me”, obrada stare pjesme The Kinksa.
1982. The Oak Ridge Boys su objavili svoj 7. studijski album pod naslovom “Bobbie Sue”. Naslovna pjesma je osvojila 1. mjesto na country-ljestvici 1982., te postala broj 12 na Billboardovoj Hot 100 ljestvici.
1990. Paula Abdul je s pjesmom “Opposites Attract” osvojila 1. mjesto američke ljestvice singlova. Ipak, isti singl je dosegao tek 2. mjesto britanske ljestvice.
1993. Michael Jackson je novinarima dao svoj prvi TV intervju nakon 14 godina. Uključio se uživo u Oprah Winfrey Show sa svog ranča “Neverland”.
2001. album Jennifer Lopez “J.Lo” je osvojio 1. mjesto u SAD-u. Njezin film “The Wedding Planner” je bio hit u kinima te je tako postala prva osoboa s najgledanijim filmom i najslušanijim singlom u isto vrijeme.
2008. Amy Winehouse osvojila je 5 Grammyja, između ostaloga za najbolji singl i za najbolju novu izvođačicu. Kanye West je na istoj dodjeli osvojio 4, a Bruce Springsteen tek 3 nagrade.
2008. Jack Johnson je osvojio sam vrh britanske ljestvice albuma sa “Sleep Through The Static”. Album je bio na broju 1 i u SAD-u i Australiji.
2008. poznati fimski skladatelj Ennio Morricone je s Bruceom Springsteenom osvojio Grammy u kategoriji najboljeg rock-instrumentala. Springsteen je obradio Morriconeov klasik “Once Upon a Time in the West.”
2017. Adam Levine, pjevač grupe Maroon 5 je dobio zvijezdu na Hollywoodskom šetalištu slavnih.
2017. Tom Petty je proglašen osobom godine na MusiCares gala, koji je održan dva dana prije dodjele Grammyja. “Prije dvadeset godina bio bih previše ciničan da to učinim, ali sada imam 66 godina i upravo osjećam da sam je zalužio”, rekao je u svom govoru. Preminuo je 2. listopada iste godine.
2019. održana je 61. dodjela nagrada Grammy. Kacey Musgraves, Lady Gaga, Cardi B i Childish Gambino bili su među najvećim dobitnicima. Musgraves je osvojila nagradu za album godine, te usput pomela konkurenciju u kategorijama country glazbe odnijevši još 3 Grammya. Gambinov album “This Is America” ispisao je stranice povijesti te večeri ugrabivši dotad nove nagrade u kategoriji hip-hopa: za pjesmu i snimku godine. Cardi B je po prvi puta osvojila Grammya za rap album godine, te je time postala prva solo rap izvođačica koja je u tome uspjela. Brandi Carlile, osvojila je 3 od 7 Grammyja za koje je bila nominirana. Lady Gaga se također može svrstati u velike pobjednice s osvojena 3 Grammya. Najboljim novim izvođačem proglašena je Dua Lipa, a Alicia Keys je dobitnica čak 15 Grammyja.
2020. dok su nastupali na političkom skupu Get Out The Vote u New Hampshireu u znak podrške novom demokratskom predsjedničkom kandidatu Bernieju Sandersu, alternativni njujorški bend The Strokes je predstavio video za svoj novi singl “At The Door”. Istom prilikom, po prvi puta su izveli svoj nadolazeći singl “Bad Decisions”.
Rođeni
1929. Jerrald King “Jerry” Goldsmith, američki skladatelj. Najpoznatiji je kao autor filmske glazbe za “Planet of the Apes”, “Gremlins”, “The Omen”, “The Mummy”, kao i tri filma iz serijala “Rambo”, te pet “Star Trek” filmova, ali i mnoge druge. Preminuo je nakon duge borbe s rakom 21. srpnja 2004. u 75. godini života.
1937. Donald “Don” Wilson, američki glazbenik, najpoznatiji kao suosnivač i gitarist sastava The Ventures. Grupa je imao 1960. imala singl na britanskom broju 4, “Perfidia”, i iste godine singl na američkom broju 2, “Walk Don’t Run”. Wilson je preminuo prirodnom smrću 22. siječnja 2022. u dobi od 88 godina. Bio je posljednji preživjeli član klasične postave svog benda.
1937. Roberta Cleopatra Flack, američka pjevačica. Najpoznatija je po pjesmama “The First Time I Ever Saw Your Face” i “Killing Me Softly”, za koje je dobila 2 uzastopna Grammyja za pjesmu godine. U svojim pjesmama spomenuli su je RHCP, Fall Out Boy i Flying Lotus. Osvojila je ukupno 4 Grammyja.
1940. Jimmy Merchant, pjevač američko-portorikanske doo wop grupe Frankie Lymon And The Teenagers, koja je 1956. godine imala singl na britanskom broju 1 i američkom broju 6, “Why Do Fools Fall In Love”. Poznati su i po tome što su bili prva rock grupa isključivo za tinejdžere.
1943. Ral Donner, američki pjevač, koji je 1961. godine imao singl na američkom broju 4 i britanskom broju 25, “You Don’t Know What You’ve Got Until You Lose It”. Donner je preminuo 6. travnja 1984.
1946. Clifford T. Ward, britanski pjevač i tekstopisac koji je 1973. imao singl na britanskom broju 8 sa “Gaye”. Ward je preminuo 2001.
1949. Nigel Olsson, bubnjar benda Eltona Johna, koji je svirao na nekim od Johnovih klasičnih albuma, “Don’t Shoot Me I’m Only the Piano Player”, “Honky Chateau” i “Goodbye Yellow Brick Road”.
1958. Norman Harris, gitarist, tekstopisac i producent. Radio je sa grupama The Delfonics, The Trampps i MFSB. Harris je preminuo od srčanog udara 21. ožujka 1987.
1962. Clifford Lee “Cliff” Burton, američki glazbenik, najpoznatiji kao basist Metallice. Pridružio se grupi s nepunih 20 godina, zamijećen svojim ranijim virtuoznim sviranjem u grupi EZ Street. Svirao je na albumima “Kill ‘Em’ All”, “Ride The Lightning” i “Master Of Puppets”. Poginuo je u prometnoj nesreći 1986. u Švedskoj, kada je autobus s članovima Metallice sletio s ceste i prevrnuo se. U blizini mjesta nesreće 2006. godine podignut mu je spomenik. Njegov je život opisao Joel McIver u biografiji “To Live Is to Die: The Life and Death of Metallica’s Cliff Burton”.
Preminuli
1975. David Michael “Dave” Alexander, američki glazbenik, najpoznatiji kao prvi basist sastava The Stooges. Sastav je osnovao James Osterberg poznatiji kao Iggy Pop. The Stooges su bili rock sastav, ali ih mnogi svrstavaju pod protopunk i protometal, jer su znatno utjecali na razvoj punk rocka i heavy metala.