Pregled najvažnijih događanja iz glazbenog svijeta (te onog povezanog s glazbom) za dan 11. veljače.
1950. pjesma “Chattanoogie Shoe Shine Boy” Reda Foleya, američkog pjevača, skladatelja i radijskog voditelja koji je unaprijedio country glazbu, je osvojila 1. mjesto američke ljestvice.
1956. Elvis se pojavio na “Stage Showu” na američkoj televiziji te izveo pjesme “Heartbreak Hotel” i “Blues Suede Shoes”.
1957. Patsy Cline je objavila “Walking After Midnight”. U siječnju 1957. izvela je ovu pjesmu u epizodi CBS televizijskog serijala “Talent Scouts” Arthura Godfreya. S obzirom da je naišla na burne reakcije gledatelja objavljena je kao singl te tako postao njezin prvi veliki hit singl, dosegavši 2. mjesto Billboardove glazbene country ljestvice i 12. mjesto na pop ljestvici. Iako je pjesma bila njezin jedini hit do 1961. godine, singl je prodan u više od milijun primjeraka i često se ubraja u najbolje pjesme svih vremena country glazbe.
1958. engleski pjevač Michael Holliday je došao na 1. mjesto britanske liste singlova sa “The Story Of My Life”. Autorima pjesme, Bacharachu i Davidu, bio je to prvi britanski hit broj 1.
1964. The Beatles su imali svoj prvi, premijerni koncertni nastup u Americi i to na Washington Coliseumu. Više od 350 policajaca čuvalo je pozornicu kako bi obuzdalo preko 8 tisuća obožavatelja/ica. Jedan od policajaca, kako bi se zaštitio od sveopćeg vrištanja, u svako je uho stavio po jedan metak umjesto čepića protiv buke.
1966. Cher je snimila “Bang Bang”. Pjesmu je napisao njezin tadašnji suprug Sonny Bono i objavljena 1966. godine. Dosegla je 3. mjesto britanske i 2. mjesto američke Billboard Hot 100 ljestvice u samo tjedan dana. Na kraju je postala jedna od njenih najprodavanijih singlova 1960-ih.
1967. The Rolling Stones su u SAD-u objavili album “Between The Buttons”. Na albumu su hitovi “Let’s Spend the Night Together” i “Ruby Tuesday”.
1969. The Monkees su svojim drugim albumom “More Of The Monkees” oborili novi rekord, jer su skočili sa 122. na 1. mjesto američke liste albuma. Na tom su se mjestu zadržali čak 18 tjedana.
1972. Pink Floyd su, u sklopu turneje “Dark Side Of The Moon”, nastupili u Free Trade Hallu u Manchesteru. Koncert je prekinut nakon svega 25 minuta zbog problema s električnom energijom.
1972. Led Zeppelin sui po treći put ušali na američki top 20 sa singlom “Black Dog / Misty Mountain Hop”. Crni pas o kojem su pjevali bio je u stvari crni labrador-retriver koji se motao po Headley Grange studiju tijekom snimanja.
1977. Motown Productions je promovirao svoj prvi film o Scottu Joplinu, kompozitoru ragtimea. Billy Dee Williams je dobio niz pohvala za svoju maestralnu izvedbu “Maple Leaf Rag”, ali film je naišao na niz kritika s obzirom da je ocijenjen kao isuviše mračan.
1977. David Bowie je objavio “Sound And Vision” kao singl, pjesmu koju je objavio na svom tada aktualnom albumu “Low”. Pjesmu je podosta promovirao BBC u Velikoj Britaniji, jer Bowie nije smatrao da ga sam treba promovirati. Konačno je pjesma dostigla 3. mjesto na britanskim ljestvicama.
1985. grupa The Police je dobila nagradu za izniman doprinos britanskoj glazbi na četvrtoj godišnjoj dodjeli Brit nagrada, koja se održala u Londonu.
1989. Paula Abdul je osvojila 1. mjesto američke ljestvice sa pjesmom “Straight Up”.
1992. pjevač Vince Neil je napustio Motley Crue. Zamijenio ga je John Corabi, ali se Neil ponovno vratio 1996. Sastav se početno gibao u vodama hard rocka i heavy metala, no s trećim studijskim albumom “Theatre of Pain” iz 1985. godine, usmjerili su se prema glam metalu.
2001. Outkast su osvojili 1. mjesto američke liste singlova sa “Mrs Jackson”. U Velikoj Britaniji su se popeli na 2. mjesto.
2003. britanska fonografska industrija prijavila je najveći pad prodaje u posljednjih deset godina, s najvećim pradom prodaje u jednoj godini od rođenja tržišta CD-ova u ranim 80-ima. Krivcem za ovakav veliki pad proglašeno je piratstvo, međunarodno ilegalno kopiranje i distribucija glazbe.
2007. Dixie Chicks, američki country bend, je osvojio čak 5 nagrada Grammyja. “Taking the Long Way” je osvojio nagradu za album godine i najbolji country album, dok je singl “Not Ready To Make Nice” nagrađen kao pjesma godine. Osvojili su još i nagradu za najbolju country izvedbu dua ili grupe s vokalom.
2011. “Never Say Never”, film sa snimkama s turneje Justina Biebera 2010., počeo se prikazivati u kinima. Postao je koncertni film koji je ostvario najveću zaradu svih vremena, jer je zaradio čak 73 milijuna dolara.
2014. grupa Queen je ispisala povijest britanske top liste postavši prvi bend koji je prodao 6 milijuna kopija jednog albuma. Njihov prvi “Greatest Hits” album je produžio svoje vodstvo kao najprodavaniji album u nekoliko godina, a službena kompanija za top liste priopćila je kako jedna od tri britanske obitelji posjeduje ovaj album iz 1981. godine.
Rođeni
1935. Gene Vincent, američki pjevač koji se smatra jednim od začetnika rock and rolla i rockabillyja. Najpoznatiji je kao autor i izvođač pjesme “Be-Bop-A-Lula”, s kojom je 1956. postigao veliki hit. Preminuo je 1971. godine.
1939. Gerry Goffin, američki tekstopisac. Tijekom svoje karijere, Goffin je napisao preko 114 Billboard Hot 100 hitova, uključujući 8 na 1. mjestu i 72 hita u Velikoj Britaniji. Preminuo je 2014. godine.
1940. Bobby Pickett, pjevač, najpoznatiji po pjesmi iz 1962. pod naslovom “The Monster Mash”. Pjesma je bila špica plesnih ludila popularnih u to vrijeme, uključujući “Twist and the Mashed Potato”. Pickett je preminuo od leukemije 25. travnja 2007 u dobi od 69 godina.
1941. Sergio Mendes, brazilski glazbenik. Objavio je preko 55 albuma. Svira bossa novu prošaranu jazzom i funkom. Kao koautor pjesme “Real in Rio” je bio nominiran za Oscara za najbolju originalnu pjesmu 2012. godine.
1942. Otis Clay, američki ritam i blues te soul pjevač. Započeo je kao pjevač gospela. Godine 2013. je uvršten u the Blues Hall of Fame. Preminuo je 2016. godine.
1943. Little Johnny Taylor, blues pjevač. Snimao je i pjevao od 60-ih, a utjecao je primjerice na Rolling Stonese koji su konačno 2016. snimili njegovu pjesmu “Everybody Knows About My Good Thing” na svom albumu “Blue And Lonesome”. Taylor je preminuo 2002. godine.
1947. Derek Shulman, pjevač britanskog progresivnog rock sastava Gentle Giant. Grupa je tijekom 70-ih svirala progresivni, eksperimentalni rock u kombinaciji sa jazzom, a bila je sastavljena od multiinstrumentalista. Snimili su 11 studijskih albuma.
1953. Alan Rubin također poznat kao Mr. Fabulous, američki glazbenik i član The Blues Brothers, sa kojim je 1990. imao singl na britanskom broju 12, “Everybody Needs Somebody To Love”. Svirao je trubu, rog i pikolo. Preminuo je 2011. godine.
1962. Sheryl Crow, američka pjevačica i kantautorica. Singlom “All I Wanna Do” iz 1994. je osvojila 2. mjesto američke i 4. britanske ljestvice singlova. Crow je pjevala prateći vokal na turneji “Bad” Michaela Jacksona.
1969. Andrew Lovell, perkusionist grupe M People. U prosincu 2016., časopis Billboard ih je uvrstio na 83. mjesto najuspješnije dance grupe svih vremena. M People prodali su preko 11 milijuna albuma diljem svijeta.
1974. D’Angelo, pjevač, skladatelj, multiinstrumentalist i producent. Surađuje s mnogim predstavnicima tzv. neo-soul pokreta, kao što su Erykah Badu, Lauryn Hill, Maxwell i Angie Stone.
1977. Mike Shinoda, američki glazbenik i producent. Poznat je kao pjevač i gitarsti grupe Linkin Park, s kojom je 2002. imao singl na američkom broju 2 i britanskom broju 4, “In The End”. Mike Shinoda je poznat i po svom hip hop solo projektu Fort Minor.
1979. Brandy Rayana Norwood, američka pjevačica i glumica. Višestruka je dobitnica Grammyja. Sa solo albumom “Never Say Never” je osvojila 5 Grammyja, te još dva sa singlovima “The Boy Is Mine” i “Have You Ever?”.
1981. Kelly Rowland, najpoznatija kao pjevačica grupe Destiny’s Child, koja je 2000. imala singl na američkom broju 1 i britanskom broju 3, “Say My Name”, i 2001. singl i album na američkom broju 1 i britanskom broju 2, “Survivor”. Kao solo izvođačica je 2002. u suradnji sa Nellyjem imala singl na američkom i britanskom broju 1 “Dilemma”.
Preminuli
2009. Estelle Bennett, pjevačica američke grupe Ronettes. Ova ženska grupa iz 60-ih je najpoznatija po svom radu s producentom Philom Spectorom, te je 1963. imala hit “Be My Baby”, koji je utjelovio slavnu tehniku tzv. “zvučnog zida”.
2012. Whitney Houston je pronađena mrtva u apartmanu 434 Beverly Hilton Hotela. Hitna pomoć je pristigla u sobu u 15:30 te je počela s postupkom oživljavanja, ali reanimacija nije uspjela te je u 15:55 Whitney službeno proglašena mrtvom.
2020. Paul English, američki bubnjar, je preminuo nakon upale pluća u dobi od 87 godina. Bio je dugogodišnji bubnjar Willieja Nelsona koji mu je posvetio i pjesmu “Me and Paul”. English je također ostvario i zapaženu ulogu u Nelsonovom filmu “Red Headed Stranger” (1986.).