12.3.
The Allman Brothers Band - At Fillmore East
Mozaik Na današnji dan

12.3.

The Allman Brothers Band – At Fillmore East

Pregled najvažnijih događanja iz glazbenog svijeta (te onog povezanog s glazbom) za dan 12. ožujka.

1969. Simon & Garfunkel primili su Grammy za snimku godine (‘Mrs. Robinson’), a ‘By the Time I Get to Phoenix’ country glazbenika Glena Campbella proglašen je albumom godine.

1969. Paul McCartney oženio je Lindu Eastman, a među uzvanicima nije bilo ostalih Beatlesa. Ostali su u braku sve do njene smrti 1998. godine.

pmc
Paul McCartney u Beču 2018., foto: Dragutin Andrić (arhiva SG)

1971. kroz dvije večeri snimljen je danas slavni ‘At Fillmore East’, live album The Allman Brothers Banda. Rolling Stone ga je proglasio 49. najboljim albumom svih vremena, a uvršten je u američku Kongresnu knjižnicu. Album je obilježila 23-minutna verzija njihovog hita ‘Whipping Post’.

1975. ABBA je snimila “Mamma Mia” u studiju Metronome u Stockholmu u Švedskoj. Bila je to posljednja pjesma snimljena za njihov istoimeni treći album i nikada nije bila predviđena za izdanje kao singl. Australska diskografska kuća RCA zatražila je da “Mamma Mia” bude objavljena kao singl, ali Polar Music je isprva odbio. Pjesma je postala hit broj 1 širom svijeta.

1983. U2 su počeli osvajati britansko tržište kada je ‘War’, njihov treći studijski album, zasjeo na čelno mjesto britanske ljestvice albuma. Na njemu su se našli hitovi ‘New Year’s Day’ i ‘Sunday Bloody Sunday’. Istoga dana, na ljestvici singlova prva je bila pjesma Velšanke Bonnie Tyler ‘Total Eclipse of the Heart’.

war
U2 – “War” (naslovnica)

1988. Rick Astley je započeo dvotjedno boravak na 1. mjestu američke ljestvice s “Never Gonna Give You Up”, također 1. mjestom u Velikoj Britaniji.

2001. “Over The Rainbow” Judy Garland proglašena je pjesmom stoljeća u anketi objavljenoj u Americi.

2003. uoči prve kineske turneje The Rolling Stonesa, kineska vlada im je zabranila izvođenje niza pjesama poput ‘Brown Sugar’, ‘Honky Tonk Women’ i ‘Let’s Spend The Night Together’.

2006. ‘On an Island’, treći solo album Davida Gilmoura, došao je do prvog mjesta britanske ljestvice albuma. Gilmour ga je izdao 12 godina nakon posljednjeg albuma Pink Floyda i čak 22 nakon svog posljednjeg samostalnog albuma, a najavljen je singlom “Rattle That Lock”.

2007. u Rock and Roll Hall of Fame ušli su  hip-hop pioniri Grandmaster Flash and the Furious Five, punk pjesnikinja Patti Smith, indie rock zvijezde R.E.M., ženski vokalni sastav The Ronettes i hard rock bend Van Halen.

2007. Amy Winehouse je debitirala na američkoj televiziji u Late Showu s Davidom Lettermanom izvodeći “Rehab”. Pjesma je osvojila tri nagrade Grammy, uključujući snimku godine, pjesmu godine i najbolju žensku vokalnu pop izvedbu, a također je osvojila Ivor Novello nagradu za najbolju suvremenu pjesmu.

Objavljeno

1967. izašao je debitantski album njujorških Velvet Underground, nazvan jednostavno ‘The Velvet Underground & Nico’. Nico je bila glumica i pjevačica njemačkog porijekla koja se na prijedlog menadžera Velveta, Andyja Warhola, pridružila sastavu. Album je pun repetitivnih gitarskih i bubnjarskih dionica, feedbacka te kontroverznih tekstova frontmana Loua Reeda, zaokruženih neobičnim instrumentom za rock bend – električnom violom, koju je svirao John Cale. Reed je izjavio da ‘nije mnogo ljudi kupilo album, no svi koji su ga kupili, osnovali su bend’. Smatran je prvim istinskim alter rock albumom. The Observer ga je svrstao na prvo mjesto liste ’50 albuma koji su promijenili glazbu’, Spin proglasio najutjecajnijim albumom ikada, a Rolling Stone ga je postavio na 13. mjesto liste najboljih albuma svih vremena. Uvršten je u američku Kongresnu knjižnicu među glazbenu građu 2006. godine.

vu
The Velvet Underground – “The Velvet Underground & Nico” (naslovnica)

1982. izdan je šesti i posljednji studijski album grupe The Jam, ‘The Gift’. Na njemu su prigrlili zvuk britanskog novog vala, kao i soul i R&B američkih šezdesetih. Album je zasjeo na vrh britanske ljestvice albuma te potvrdio The Jam kao jednu od najpopularnijih britanskih grupa u tom trenutku.

Rođeni

1917. Leonard Chess, rođen kao Lejzor Czyz, osnivač i vlasnik diskografske kuće Chess Records. Rođen je u današnjoj Bjelorusiji, tada poljskom teritoriju. Kao mladić se preselio u SAD te ušao u glazbeni biznis vodeći jazz klubove. Diskografska kuća, koju je osnovao kasnih četrdesetih, 1950. dobiva ime Chess Records. Kuća je bila ključna u razvoju električnog bluesa, potpisavši izvođače poput Muddya Watersa, Bo Diddleya, Howlin Wolfa, Willieja Dixona te kasnije Chucka Berrya. Chess je preminuo 1969. od posljedica srčanog udara u 53. godini. Na velikom platnu su ga utjelovili Adrien Brody (‘Cadillac Records’) o Alessandro Nivola (‘Who Do You Love?’).

1940. američki pjevač i glazbenik Al Jarreau. Dobio je ukupno sedam nagrada Grammy, a najpoznatiji je po albumu “Breakin ‘Away” iz 1981. godine. Također je otpjevao tematsku pjesmu televizijske serije Moonlighting s kraja 1980-ih. Preminuo je 12. veljače 2017. u 76. godini, samo dva dana nakon što je najavio odlazak u mirovinu.

al
Al Jarreau u Opatiji 2010., foto: Dragutin Andrić (arhiva SG)

1946. Liza May Minelli, američka glumica i pjevačica, najpoznatija po ulozi Sally Bowles u glazbenom filmu ‘Cabaret’ iz 1972. godine. Kći je također slavne glumice i pjevačice Judy Garland, preminule 1969. Izdala je 11 studijskih albuma te brojne live albume i soundtrackove. Godine 1990. dobila je Grammy za životno djelo.

1948. James Vernon Taylor, američki kantautor. U svojim ranim dvadesetima postiže najveće uspjehe sa singlovima ‘Fire and Rain’ i ‘You’ve Got a Friend’ (pjesma Carole King). Najuspješniji album mu je multiplatinasta kompilacija ‘Greatest Hits’ iz 1976. Dobitnik je pet Grammyja te dio Rock and Roll i Songwriters Hall of Fame. Rolling Stone ga je proglasio 84. najvećim izvođačem svih vremena.

1949. velški glazbenik Mike Gibbins, bubnjar grupe Badfinger koji su 1970. imali britanski singl na broju 4 i američki singl na broju 7, “Come And Get It” kao i hitove “No Matter What” i “Day After Day”. Gibbins je preminuo u svom domu na Floridi 4. listopada 2005. u dobi od 56 godina.

1951. britanski glazbenik i tekstopisac Jack Green, koji je bio član grupe T. Rex između 1973. i 1974, i grupe The Pretty Things između 1974. i 1976.

1956. Steve Harris, basist engleskog heavy metal sastava Iron Maiden, koji su 1982. imali album na 1. mjestu britanske ljestvice, “The Number Of The Beast” i 1991. singl na 1. mjestu britanske ljestvice, “Bring Your Daughter To The Slaughter”. Iron Maiden su prodali preko 100 milijuna primjeraka svojih albuma širom svijeta.

sh
Steve Harris u Splitu 2016., foto: Samir Cerić Kovačević (arhiva SoundGuardian)

1969. Graham Leslie Coxon, britanski glazbenik i umjetnik, najpoznatiji kao gitarist Blura. Svirao je gitaru na svih sedam albuma Blura, a od 1998. vodi i samostalnu karijeru. 2010. je prema anketi BBC-ja zauzeo 15. mjesto liste najboljih gitarista posljednjih 30 godina.

1969. Ilan Kabiljo, hrvatski glazbenik. Sin je poznatog skladatelja Alfija Kabilja, a glazbeno se školovao u Kaliforniji. Skladateljsku karijeru je započeo već s 15 godina, a na sebe je privukao pozornost javnosti duetom s Vannom ‘Zlatna noć’ 1990. godine. Postao je nacionalna zvijezda albumom prvijencem ‘La Cienega’ iz 1995. i hitom ‘Kad nema ljubavi’, za koji je tekst napisala Vanna. Izdao je još tri studijska albuma, a danas živi u Beču.

1975. Kelle Bryan iz britanske R&B grupe Eternal koji su 1993. imali britanski album na broju 2, “Always & Forever” i 1997. britanski singl na broju 1, “I Wanna Be The Only One”. Između 1993. i 1999. su imali 15 britanskih top 20 hitova.

1979. Peter ‘Pete’ Doherty, britanski glazbenik, pjesnik, pisac i glumac. Najpoznatiji je kao suosnivač i pjevač The Libertinesa, jednih od prvih bendova britanskog ‘post punk revivala’. Prevodio je i Babyshamblese te vodio solo karijeru, uz suradnje s drugim glazbenicima. Njegova veza s supermodelom Kate Moss te problemi sa zakonom često su ga dovodili na prve stranice tabloida.

Preminuli

1955. Charles ‘Charlie’ Parker Jr. (r. 1920.), američki jazz saksofonist i skladatelj. Bio je poznat pod nadimkom ‘Bird’. Bio je ključna figura u razvoju bebopa, podžanra jazza za mlađe, ‘hipster’ generacije. Svirao je s drugim velikanima jazza poput Dizzyja Gillespieja, Earla Hinesa, Theloniusa Monka i Milesa Davisa. Njegove inovativne solaže kasnih su 30-ih i ranih 40-ih nailazile na veliko nerazumijevanje jazz tradicionalista. Poznate su mu skladbe ‘Ornithology’, ‘How High the Moon’, ‘Yardbird Suite’, ‘Anthropology’, ‘Bird Gets the Worm’, ‘Blues for Alice’, ‘Au Privave’, ‘Barbados’ i druge. Preminuo je u 35. godini života zbog godina prekomjernog uživanja narkotika i alkohola. Posthumno je uključen u Big Band and Jazz Hall of Fame, a 1984. nagrađen je Grammyjem za životno djelo.

2013. Clive Burr, bubnjar grupe Iron Maiden. Umro je u snu u Londonu, četiri dana nakon 56. rođendana, zbog komplikacija povezanih s MS-om.

2019. nakon duge i teške bolesti u 59-toj godini napustio nas je Dubravko Vorih, glazbenik, skladatelj i dugogodišnji član Hrvatske glazbene unije. Kontrabasist, bas gitarist i skladatelj Dubravko Vorih (Zagreb, 1960.) karijeru je počeo s grupama Pro Futuro i Obećanje proljeća klavijaturista Stanka Juzbašića. Usporedo s jazz karijerom sve više se okreće rocku i yu rock sceni pa tako postaje član Parnog valjka, da bi vrlo brzo s gitaristom Zokom Cvetkovićem i Draženom Scholzom oformio band Parlament s kojim snima albume “Imena i legende” i “Sve piše u zvijezdama”, 1983. odlazi u Ljubljanu gdje surađuje s jazz glazbenicima Ratkom Divjakom, Bracom Doblekarom, itd…

dv
Dubravko Vorih, Prljavo kazalište u Križevcima 2015., foto: Dragutin Andrić (arhiva SoundGuardian)

U Zagrebu svira s legendarnim Stanleyjem Clarkeom na jazz festivalu gdje Clarke poziva bas gitariste da mu se pridruže. Nakon tog odlazi u Njemačku gdje svira u grupi rumunjskog trubača Nicka Stefanescua u grupi Nick Steven Clan, da bi se tada uputio u Köln gdje usavršava sviranje jazza s gitaristom Renatom Rožićem, bubnjarom Krunom Levačićem i saksofonistom Sašom Nestorovićem. Ubrzo zatim postaje član grupe Paula Lowea, klavijaturista i producenta i svira soul s vodećim imenima kölnske scene.

Vraća se u Hrvatsku gdje počinje novu karijeru. Osniva Dubravko Vorih & New Tribe u kojem sviraju Saša Nestorović, Matija Dedić, Zoran Jager i Kruno Levačić. Izdaje album “Mr. Clean” za Croatia Records (1999.), te “Live in Sax” kao Dubravko Vorih Quintet sa Sašom Nestorovićem, Darkom Jurkovićem, Matijom Dedićem i Krunom Levačićem na kojem svira jazz standarde. Treći album “Catwalk” izdaje Pučko otvoreno učilište gdje Vorih radi kao voditelj tečaja za bas gitaru. Ubrzo dobiva poziv da se priključi bandu Prljavo kazalište. S klavijaturistom iz Prljavaca Juricom Leikauffom te bubnjarom Markom Rabatićem oživljuje New Tribe, te se bandu pridružuje tenor saksofonist Mario Bočić i gitarist Davor Čivrak. Četvrti album “Two Faces of Jazz and Soul” s 19 skladbi objavljen je u izdanju Aquarius Recordsa. Dubravko Vorih dobitnik je Nagrade Status za najboljeg bas gitaristu 2000. godine.

Autori: Filip Katić, Dragutin Andrić i Matija Francuz