15.3.
The Rolling Stones - Beggars Banquet
Mozaik Na današnji dan

15.3.

The Rolling Stones – Beggars Banquet

Pregled najvažnijih događanja iz glazbenog svijeta (te onog povezanog s glazbom) za dan 15. ožujka.

1955. Ray Charles je došao na 2. mjesto američke R&B ljestvice singlova pjesmom ‘I Got A Woman’. Po mnogima upravo ova pjesma se smatra prvom koja je označena kao ‘soul’ pjesma, mješajući R&B i gospel.

1955. Elvis je potpisao menadžerski ugovor s poručnikom Tomom Parkerom. Parker je prethodno bio menadžer ‘Great Parker Pony Circus’-a, u kojem je jedna od točaka bila i trupa pilića koji plešu.

1968. Rolling Stones su započeli snimanje novog albuma “Beggars Banquet” u Olympic Studio u Londonu. Radili su na pjesmama “Jumpin’ Jack Flash”, “Child Of The Moon”, “Jigsaw Puzzle” i “Parachute Woman”, kao i na instrumentalnim temeljima za pjesmu pod nazivom “Did Everybody Paid Their Dues” koja će kasnije postati “Street Fighting Man”.

1969. Cream su započeli dvotjedni boravak na prvom mjestu britanske ljestvice svojim četvrtim i posljednjim albumom “Goodbye”. Singl “Badge” koji su napisali Eric Clapton i George Harrison naknadno je objavljen sa albuma mjesec dana kasnije.

1969. Na naslovnici Rolling Stonea pojavila se Janis Joplin.

1973. Roberta Flack zauzela je 1. mjesto američke liste singlova hitom ‘Killing Me Softly With His Song’, dok je na prvom mjestu liste albuma bio Elton John svojim izdanjem ‘Don’t Shoot Me I’m Only The Piano Player’.

1975. Led Zeppelini su zauzeli prvo mjesto britanske liste albuma svojim dvostrukim albumom ‘Physical Graffiti’.

1975. The Doobie Brothers su dospjeli na 1. mjesto američke ljestvice singlova sa “Black Water”, njihovim prvim od dva američka broja 1.

1977. Pink Floyd su odsvirali prvi od 6 rasprodanih koncerata u Empire Poolu u londonskom Wembleyu.

1982. Bob Dylan je uveden u ‘Songwriter’s Hall Of Fame’.

1986. Bangles su bili na 2. mjestu britanske ljestvice singlova sa “Manic Monday”, pjesmom koju je Prince napisao pod pseudonimom Christopher. Singl je također je zauzeo 2. mjesto u SAD-u, dok je na 1. mjestu bio Prince sa “Kiss”.

1988. Mick Jagger je otvorio svoju prvu solo turneju koncertom u japanskom Osaka Castle Hall-u. Bio je to ujedno i njegov prvi cjeloviti koncertni nastup od 1982. godine.

1989. The Rolling Stones su potpisali ugovor težak 70 milijuna dolara za 50 koncerata u sjevernoj Americi. Bio je to najteži ugovor u rock povijesti.

1997. Spice Girls su sa “Mama” došle na 1. mjesto britanske ljestvice singlova, što ih je učinilo prvima koje su postigle da njihova prva četiri singla dođu na 1. mjesto britanske ljestvice.

1998. Madonna je dosegla svoj četvrti britanski broj jedan albumom ‘Ray Of Light’. Niti jedna glazbenica nije imala više od tri albuma na broju jedan.

1999. Bruce Springsteen je uveden u Rock And Roll Hall of Fame.

2004. Bivši Beatle George Harrison, pop genij Prince, ‘old time rocker’ Bob Seger, R&B vokalna grupa The Dells, Traffic Stevea Winwooda i teksaški bradonje ZZ Top uvedeni su u Rock And Roll Hall of Fame.

2018. u Sarajevu na Jahorini “Spustom mira” otvoreno je prvo izdanje Festivala 84, novog festivala u EXIT-ovoj obitelji. Povorku od 84 skijaša iz svih dijelova bivše Jugoslavije, predvodila je legenda jugoslovenskog skijanja Bojan Križaj. On je osobno zapalio novi olimpijski plamen i to uz pomoć originalne baklje Zimskih olimpijskih igara 1984. godine koju je specijalno za ovu priliku donio direktor Olimpijskog muzeja u Sarajevu, Edin Numankadić. Simbolično, na mjestu gdje su 1984. godine održane Zimske olimpijske igre, ponovo gori plamen, ovaj put festivalski i podsjeća na velika, zajednička dostignuća cijele regije. Na pet dnevnih i noćnih pozornica širom Jahorine, do 18. ožujka nastupile su internacionalne, regionalne i domaće zvijezde, kao što su Sigma, Asian Dub Foundation, Umek, Joris Voorn, Burak Yeter, Filatov & Karas, Mahmut Orhan, Patrice Baumel, After Affair, Sandrino, Bad Copy, Forest People, Frankie, Kontra & Indigo, Helem Nejse, Mladen Tomić b2b Siniša Tamamović, Kristijan Molnar, Van Gogh, Marko Nastić b2b Dejan Milićević i mnogi drugi.

f84

2021. cijenjeni glazbenik i jedan od najtalentiranijih bubnjara ovih prostora Dragoljub Đuričić preminuo je 2021. u 69. godini od posljedica koronavirusa. Proslavio se svirajući u legendarnim grupama Leb I Sol i Kerber, a svirao je s Đorđom Balaševićem, Zdravkom Čolićem, Vlatkom Stefanofskim te brojnim drugim poznatim glazbenicima.

2022. grupa The Rolling Stones objavila je datume obljetničke europske turneje, pod nazivom “Sixty” koji obilježava 60 godina postojanja benda. Moguću europsku turneju nagovijestio je Keith Richars u intervjuu za britanske medije, službena potvrda došla je 14. 3. u obliku bannera na društvenim mrežama, a sami datumi potvrđeni su na današnji dan. Turnejom je najavljeno 14 koncerata u 10 zemalja, od kojih su Hrvatskoj najbliži oni u: Beču, Minhenu i Milanu.

sixty RS

Rođeni

1912. Sam ‘Lightnin’ Hopkins, blues gitarist i pjevač koji je izvršio veliki utjecaj na Boba Dylana i Jimija Hendrixa.

1940. Phil Lesh, basist grupe The Grateful Dead.

1941. Mike Love, američki pjevač, tekstopisac i suosnivač grupe The Beach Boys. Love je surađivao s Brianom Wilsonom i bio je tekstopisac na singlovima uključujući “Fun, Fun, Fun”, “California Girls” i “Good Vibrations”.

1944. američki glazbenik, tekstopisac i producent Sly Stone, najpoznatiji po ulozi frontmena grupe Sly And The Family Stone, benda koji je odigrao presudnu ulogu u razvoju soula, funka, rocka i psihodelije 1960-ih i 1970-ih. 1968. su imali singl na britanskom broju 7 i američkom broju 8, “Dance To The Music”, i 1969. singl na američkom broju 1, “Everyday People”.

1946. američki gitarist Howard Scott iz američkog funk benda War. Njihov album “The World Is A Ghetto” je bio najprodavaniji američki album 1973. Također su postigli i singl na američkom broju 2, “Cisco Kid” iz 1973. godine.

1947. Ry Cooder, gitarist i član Captain Beefheart’s Magic Band. Tijekom karijere surađivao je s Gordonom Lightfootom, The Rolling Stonesim, Ericom Claptonom, Randyjem Newmanom i Johnom Lee Hookerom. Zapaženi solo uratci su album ‘Bop Till You Drop’ iz 1979. i soundtrack filma ‘Paris, Texas’ iz 1985. godine.

1952. Howard Devoto, rođen kao Howard Andrew Trafford, britanski glazbenik, najpoznatiji kao originalni član punkera Buzzcocks te osnivač i pjevač post-punk benda Magazine.

1955. američki kantautor Dee Snider, pjevač heavy metal sastava Twisted Sister.

1962. Terence Trent D’arby, pjevač.

1963. američki kantautor Bret Michaels iz glam metal sastava Poison koji su prodali preko 40 milijuna ploča širom svijeta. Krajem 80-ih su imali singl na britanskom broju 13 i američkom broju 1, “Every Rose Has Its Thorn”.

1964. Rockwell, glazbenik, imao je hit-singl ‘Somebody’s Watching Me’.

1968. američki pjevač Mark McGrath iz grupe Sugar Ray koji su 1999. imali singl na britanskom broju 10, “Every Morning”. Također je TV voditelj u američkoj emisiji Extra.

1972. Mark Hoppus, američki glazbenik, producent, televizijski voditelj, basist i pjevač grupe Blink 182 koji su 2000. imali singl na britanskom broju 2, “All The Small Things” i 2001. Album na američkom broju 1, “Take Off Your Pants And Jacket”.

1975. američki DJ, tekstopisac, producent i poduzetnik, Will.i.am koji je bio član grupe Black Eyed Peas.

1977. Joe Bourdon, DJ iz grupe Linkin Park koji su 2002. imali singl na američkom broju 2 i britanskom broju 4, “In The End”. 2001. su imali album na britanskom broju 4 i 2002. na američkom broju 2, “Hybrid Theory”.

Autori: Dragutin Andrić i Matija Francuz