Pregled najvažnijih događanja iz glazbenog svijeta (te onog povezanog s glazbom) za dan 17. ožujka.
1957. Elvis Presley kupio je imanje Graceland u saveznoj državi Tennessee za 102 500 dolara. Imanje je ime dobilo po graditeljevoj kćeri Grace. Nakon to je Elvis umro i pokopan na imanju, Graceland je postao ‘meka’ za sve ljubitelje popularne glazbe. Opjevao ga je, među ostalim, Paul Simon u pjesmi i albumu ‘Graceland’ iz 1986. Od privatnih zdanja, danas bilježi najviše posjeta godišnje u SAD-u nakon Bijele kuće.
1966. bubnjar grupe The Who Keith Moon u tajnosti se oženio svojom djevojkom Kim Kerrigan. Par se rastao 1975., a Kim se kasnije udala za Iana McLagana iz The Faces, s kojim je ostala do svoje smrti 2006.
1966. The Walker Brothers su imali drugi britanski broj 1, “The Sun Ain’t Gonna Shine Anymore”, koju je izvorno snimio Frankie Valli.
1967. Jimi Hendrix Experience su objavili “Purple Haze” u Velikoj Britaniji. Singl je u Americi izdan 19. lipnja iste godine.
1968. The Bee Gees su debitirali na američkoj televiziji pojavivši se u The Ed Sullivan Show-u.
1973. singl “On The Cover Of Rolling Stone” Dr Hooka je zauzeo 6. mjesto na američkoj ljestvici. Singl je u Velikoj Britaniji zabranio BBC zbog reference na časopis.
1979. Gloria Gaynor je započela četverotjedni boravak na 1. mjestu britanske ljestvice sa “I Will Survive”. Pjesma je izvorno objavljena kao B strana koja je prvi put snimljena od strane The Righteous Brothers pod nazivom “Substitute”.

1984. ‘Jump’ Van Halena dospjela je na vrh američke ljestvice singlova. Bio je to jedini singl na broju jedan u njihovoj karijeri. Gitaristički solo Eddieja Van Halena u pjesmi zapravo su dvije snimke spojene u jedno, stoga je Eddie taj solo proglasio ‘najdražim kojeg nikad nije napisao’.
2004. bivši pjevač The Kinksa Ray Davies primio je odličje od engleske kraljice za svoje zasluge u glazbi.
2005. bivši pjevač Led Zeppelina Robert Plant primio je Grammy za životno djelo.

2006. The Smiths su odbili 5 milijuna dolara od organizatora Coachella festivala za ponovno okupljanje i nastup. Slavna grupa raspala se 1987. godine.
Rođeni
1919. Nat King Cole, rođen kao Nathaniel Adams Coles 1919., američki glazbenik. Bio je jazz i R&B pijanist i pjevač svjetskog glasa. Najpoznatiji je po singlu ‘Route 66’ iz 1946. godine. Glumio je na filmu i televiziji, a vodio je ‘The Nat King Cole Show’. Otac je glazbenice Natalie Cole. Preminuo je od posljedica raka pluća u dobi od 45 godina. Dio je sljedećih ‘Kuća slavnih’: Alabama Music, Alabama Jazz, Down Beat Jazz, Latin Songwriters i Rock and Roll Hall of Fame. Posthumno je dobio Grammy za životno djelo 1990. godine.
1941. Paul Lorin Kantner, američki glazbenik, najpoznatiji kao suosnivač i gitarist grupe Jefferson Airplane. Primljen je u Rock And Roll Hall of Fame 1996. godine kao član Jefferson Airplane. Preminuo je 2016. godine.
1944. Bob Johnson, gitarist engleskog folk rock benda Steeleye Span osnovanog 1969. godine. 1975. su imali britanski singl broj 5, “All Around My Hat” i hit “Gaudete”.
1944. američki pjevač, tekstopisac, gitarist i harmonikaš, John Sebastian, najpoznatiji kao osnivač grupe The Lovin ‘Spoonful. 1966. su imali su britanski singl na broju 2, “Daydream”, iste godine su imali američki singl na broju 1, “Summer In The City”. 1976. je Sebastian imao solo singl na 1. mjestu američke ljestvice, “Welcome Back”.
1944. Pat Mcauley, klavijaturist sjevernoirskog benda Them koji su 1965. imali britanske hitove “Baby, Please Don’t Go” i “Here Comes The Night”, s Van Morrisonom kao glavnim vokalom. Morrison je napustio bend 1966. godine i nastavio uspješnu karijeru kao samostalni umjetnik.
1967. William Patrick ‘Billy’ Corgan Jr., američki glazbenik, pjesnik i producent, najpoznatiji kao osnivač, pjevač, gitarist i jedini stalni član grupe The Smashing Pumpkins. Postigao je svjetsku slavu sredinom devedesetih s albumima ‘Siamese Dream’ i ‘Mellon Collie and the Infinite Sadness’. Između dvije inkarnacije Smashing Pumpkinsa Corgan je djelovao u sastavu Zwan.
1972. kanadska glazbenica, kantautorica Melissa Auf Der Maur iz američkog alternativnog rock sastava Hole kojem s kojima je bila uključena u nekoliko izdanja Holea, uključujući album Celebrity Skin (1998).
1973. Caroline Corr, bubnjarka i vokal u irskim bendu The Corrs koji su 1998. imali britanski singl na broju 3, “What Can I Do”. Njihov drugi album “Talk On Corners” je bio najprodavaniji u Velikoj Britaniji 1998. godine, provevši 142 tjedna na britanskoj ljestvici. The Corrs su ukupno prodali 40 milijuna albuma širom svijeta.
1975. Justin David Hawkins, britanski glazbenik, najpoznatiji kao pjevač hard rock grupe The Darkness.
1976. Stephen Gately, vokal iz irskog boy banda Boyzone koji su imai 21 hit singl u Velikoj Britaniji, uključujući 6 singlova koji su bili na 1. mjestu britanske ljestvice. Njihov probojni hit bio je njihov drugi singl i obrada The Osmondsovog hita, “Love Me For Reason”, koji je zauzeo 2. mjesto britanske ljestvice singlova. Gately je 2000. imao samostalni singl na 3. mjestu britanske ljestvice “New Beginning / Bright Eyes”. Preminuo je 10. listopada 2009.
1990. Andrew Hozier-Bryne, irski kantautor, slavnom po hitu ‘Take Me to the Church’, prvotno izdanim 2013. godine.
Preminuli
1990. Ric Grech, rođen 1946. kao Richard Roman Grechko, britanski glazbenik, basist sastava Family, Traffic, Blind Faith i Ginger Baker’s Air Force. Prestao se baviti glazbom 1977., a preminuo je 1990. od posljedica zatajenja jetre.
2010. Alex Chilton, rođen kao William Alexander Chilton 1950., američki glazbenik, najpoznatiji kao član The Box Tops i Big Star. Sin jazz glazbenika prvi je trenutak slave okusio s 16 godina, kad je objavljen hit-singl The Box Topsa, ‘The Letter’ (kasnije ga je obradio i Joe Cocker). Početni uspjeh nije se ponovio te su se The Box Tops raspali 1970., a Chilton započinje samostalnu karijeru koja je trajala samo godinu dana, do osnutka grupe Big Star. Grupa, koja je također bila kratka vijeka, sa svoja je tri albuma imala slabu prođu, no dobila je kultnu sljedbu među glazbenicima 80-ih godina poput R.E.M. i The Replacements. Chilton je ponovno okupio Big Star s promjenjenom postavom 1993., a ostali su na okupu s prekidima do 2010. i Chiltonove smrti u dobi od 59 godina.
Autori: Filip Katić i Matija Francuz