Pregled najvažnijih događanja iz glazbenog svijeta (te onog povezanog s glazbom) za dan 27. siječnja.
1956. RCA Records je izbacila singl tek potpisanog Elvisa Presleyja pod nazivom “Heartbreak Hotel”. Pjesma je snimljena samo 17 dana ranije, a gitaru je na njoj svirao slavni Chet Atkins. Singl je ubrzo dosegao vrh Billboardove ljestvice. S vremenom je postala jedna od Elvisovih najupamćenijih pjesama te je uvrštena na brojne liste najboljih pjesama svih vremena, kao i u Grammy Hall of Fame.
1968. The Bee Gees su održali svoj prvi američki koncert u kalifornijskom Anaheimu.
1973. “Superstition” Stevieja Wondera je zasjela na vrh američke ljestvice singlova. Beat za pjesmu je osmislio Jeff Beck, kojemu je originalno bila ponuđena pjesma. Ipak ju je snimio Wonder, a zauzvrat mu je prepustio skladbu “Cause We Ended As Lovers”, koju je Beck snimio za album “Blow By Blow”.
1973. britanska glam rock grupa Sweet je imala svirku u Grand Hallu u Kilmarnocku u Škotskoj. Grupa je bila protjerana sa pozornice, publika ih je gađala bocama. Incident je inspirirao njihovu pjesmu “The Ballroom Blitz” koja je zauzela 1. mjesto u Kanadi, 2. u Velikoj Britaniji i Australiji, te 5. mjesto na američkoj ljestvici Billboard Hot 100.
1977. The Clash su potpisali svoj prvi profesionalni ugovor sa CBS Records.
1979. “Hit Me With Your Rhythm Stick” Iana Duryja i The Blockheadsa je postala njihov jedini singl na britanskom broju 1. Magazin Village Voice ga je proglasio singlom godine, a prodan je u preko milijun primjeraka.
1979. u kalifornijskom Redondo Beachu je održan prvi nastup grupe prije poznate pod imenom Panic, a otada Black Flag. Proboj na širu scenu ostvarili su nakon što im se 1981. godine pridružio pjevač Henry Rollins.
1980. AC/DC su u engleskom Southamptonu održali svoj posljednji nastup s pjevačem Bonom Scottom. On je preminuo 19. veljače u Londonu nakon trovanja alkoholom. Bend je ubrzo nastavio s djelovanjem i u roku od 5 mjeseci objavio album “Back In Black”, jedan od najprodavanijih albuma svih vremena.
1984. Michael Jackson je doživio nezgodu na snimanju reklame za Pepsi – zapalila mu se kosa te je zadobio opekline drugog stupnja. Nagodio se s korporacijom da mu isplate 1,5 milijun dolara, koje je potom proslijedio u dobrotvorne svrhe.
1990. Kylie Minogue je postigla svoj treći singl na britanskom broju 1 sa “Tears On My Pillow”. Pjesma je izvorno bila američki hit za Little Anthony And The Imperials 1958. godine.
2002. Enrique Iglesias je dobio singl na britanskom broju 1 sa “Hero”. Pjesma je imala posebno značenje za Amerikance jer je izlazak singla u SAD-u koincidirao s događajima 11. rujna 2001.
Rođeni
1918. Elmore Brooks, poznatiji Elmore James, američki blues glazbenik. Počeo je snimati 1951., a autor je standarda poput “Dust My Broom”, “The Sky Is Crying” i “Shake Your Moneymaker”. Izvršio je velik utjecaj na kasnije blues i rock glazbenike, posebno Briana Jonesa, Alana Wilsona (Canned Heat) i Jeremyja Spencera (Fleetwood Mac). John Mayall i The Beatles su mu posvetili pjesme. Preminuo je od posljedica srčanog udara 1963. godine.
1930. Robert Calvin Brooks, poznatiji kao Bobby “Blue” Bland, američki blues pjevač. Najveće uspjehe je imao krajem 50-ih i početkom 60-ih singlovima “Farther Up The Road”, “I Pity The Fool” i “Turn On Your Love Light”. Primljen je u Blues (1981.) i Rock and Roll Hall of Fame (1992.) te je primio Grammy za životno djelo 1997. Preminuo je 2013. godine.
1944. Nicholas Berkeley “Nick” Mason, bubnjar Pink Floyda. On je jedini član koji je u sastavu od samih početaka. Svirao je na svakom albumu Pink Floyd-a. Masonov glas je uključen na albumima Pink Floyda u pjesmama “Corporal Clegg”, “One Of These Days”, “Signs Of Life” i “Learning To Fly”. Posjeduje nekoliko klasičnih auta i uspješno se natjecao na utrci 24 hours of Le Mans.
1946. Nedra Talley, pjevačica grupe The Ronettes, koja je postigla pet singlova na vrhu američkih ljestvica, uključujući “Be My Baby”, “Baby, I Love You”, “(The Best Part Of) Breakin’ Up” i “Walking In The Rain”.
1948. Kim Gardner, basist britanskog rock tria Ashton, Gardner & Dyke, koji je 1971. imao singl na brtanskom broju 3, “The Resurrection Shuffle”. Gardner je preminuo 24. listopada 2001.
1951. Brian Downey, irski bubnjar i jedan od osnivača hard rock benda Thin Lizzy, koji je iz 1973. imao singl na britanskom broju 6, “Whisky In The Jar”, i hitove “Jailbreak” i “The Boys Are Back in Town”.
1957. Janick Robert Gers, gitarist engleskog heavy metal benda Iron Maiden, koji je 1982. imao album na britanskom broju 1, “The Number Of The Beast”, i 1991. singl na britanskom broju 1, “Bring Your Daughter… To The Slaughter”. Iron Maiden su prodali više od 100 milijuna primjeraka svojih albuma diljem svijeta.
1958. Krešimir Blažević, hrvatski pjevač, osnivač Animatora. Od 1982. se intenzivno bavi glazbom kada je osnovao vlastitu grupu Animatori te u njoj bio skladatelj, tekstopisac, pjevač i gitarist. Objavio je zbirku poezije “I Jedne I Druge” i knjigu pripovijedaka “Sam U Koloni”. Bio je član Hrvatskog društva skladatelja, Hrvatske glazbene unije, čiji je jedan od osnivača, a njegova kratka biografija nalazi se i u izdanju Sveučilišta Cambridge Who is Who in Popular Music. Autor je prve domaće rock autobiografije, naziva “Ostat ću mlad”. Preminuo je 19. ožujka 2007. u Zagrebu.
1961. Gillian Lesley Gilbert, britanska glazbenica, najpoznatija kao klavijaturistica i gitaristica sastava New Order od 1981. godine (s prekidima). Prije New Ordera je bila dio ženskog punk benda The Inadequates, a početkom 90-ih je osnovala The Other Two s mužem i kolegom iz New Ordera, Stephenom Morrisom.
1961. Margo Timmins, pjevačica kanadskog alternativnog country/blues/folk/rock benda Cowboy Junkies.
1968. Mike Patton, američki glazbenik, producent i glumac, najpoznatiji kao pjevač alter-metal skupine Faith No More. Grupa 1993. imala singl na britanskom broju 3 i američkom broju 4, “I’m Easy”. Imali su najprodavanije albume “The Real Thing” (1989) i “Angel Dust” (1992).
1972. Mark Owen, pjevač engleske pop grupe Take That, koja je 1995. imala singl na britanskom broju 1, “Back For Good”. Njihov album iz 1993., “Everything Changes” je u Velikoj Britaniji proveo 78 tjedana na ljestvici. Owen je 1996. imao solo singl na 3. mjestu u Velikoj Britaniji, “Child”. Bio je pobjednik britanskog TV showa Celebrity Big Brother 2002.
Preminuli
1972. Mahalia Jackson, američka gospel pjevačica. Snimila je 30 studijskih albuma te bila smatrana jednim od najmoćnijih afroamerikanki svog vremena. Dio je Rock and Roll, Gospel, Hollywood i Louisiana Music Hall of Fame.
1992. Ivica Čuljak, poznatiji kao Satan Panonski. Godine 1979. započinje svoj umjetnički životni pravac, okušavši se kao pjevač alternativnog sastava Pogreb X, nakon čega, 4 godine kasnije, preuzima pseudonim “Satan Panonski” pod kojim nastaju 3 autorska albuma, desetak demo snimki uživo, zbirka poezije te mnogi recitali i performansi.
2014. Pete Seeger, američki folk glazbenik i aktivist. Proslavile su ga protestne i radničke pjesme poput “We Shall Overcome”, “Where Have All the Flowers Gone?”, “If I Had A Hammer” i “Turn! Turn! Turn!”. Njegovoj popularnosti pomogao je i folk revival 60-ih. Dobitnik je pet Grammyja, među kojima i onog za životno djelo, a dio je i Songwriters (od 1972.) i Rock and Roll Hall of Fame (od 1996.).