31.1.
Rock Around the Clock, foto: Wikipedia.org
Mozaik Na današnji dan

31.1.

Rock Around the Clock, foto: Wikipedia.org

Pregled najvažnijih događanja iz glazbenog svijeta (te onog povezanog s glazbom) za dan 31. siječnja.

1953. “Don’t Let The Stars Get In Your Eyes” Perryja Coma se našla na vrhu britanske ljestvice singlica. Pjesma je doživjela mnoge obrade, među kojima se posebno ističu verzije Deana Martina i Jerryja Leeja Lewisa.

1957. izdavačka kuća Decca Records je službeno objavila da se singl “Rock Around The Clock” Billa Haleya i pratećih His Comets prodao u više od milijun primjeraka u Velikoj Britaniji. Pjesmu su još 1952. napisali Max C. Freedman i James E. Myers (pod pseudonimom “Jimmy De Knight”), prvu verziju je snimio italoamerički bend Sonny Dae and His Knights, a velikim hitom je postala prije svega zahvaljujući tome što se 1955. koristila u uvodnoj špici popularnog filma Blackboard Jungle. Haleyeva verzija je ipak najpoznatija.

1959. Buddy Holly je u Duluthu, Minnesota, održao jedan od svojih posljednjih nastupa. Buddy Holly je bitno utjecao na mnoge glazbenike poput Beatlesa i Rolling Stonesa, a u publici je na ovome koncertu bio i 17-godišnji Robert Zimmerman, kasnije poznat kao Bob Dylan.

1967. prilikom posjeta jednom antiknom dućanu u Sevenoaksu u Engleskoj, John Lennon je kupio cirkuski poster iz 1843. godine. Ovaj ga je poster inspirirao da napiše pjesmu “Being For The Benefit Of Mr. Kite” koja je objavljena na Beatlesovom albumu “Sgt. Pepper’s Lonly Hearts Club Band”.

1968. britanska grupa Love Affair su sa “Everlasting Love” osvojili 1. mjesto britanske ljestvice singlovaa. Inače, Love Affair su uspješno stvarali od 1966. do 1971. godine, te imali još nekoliko top 10 hitova. U2 je obradio ovu pjesmu i zajedno s “All I Want Is You” objavio kao dvostruku A-stranu singla u Australiji.

1969. Led Zeppelini su tijekom prve sjevernoameričke turneje grupe odsvirali prvi od dva koncerta u The Fillmore Eastu u New Yorku. Večer su otvorili Porter’s Popular Preachers, a nakon njih su na pozornicu stupili Zeppelini. Nastup Zeppelina je, navodno, bio toliko upečatljiv, a publika toliko oduševljena, da su Iron Butterfly, glavne zvijezde večeri, odbili nastupiti nakon Zeppelina.

1970. s pjesmom “I Want You Back”, grupa The Jackson Five je osvojila vrh američke ljestvice singlova. Pjesma je izvorno napisana za Gladys Knight & The Pips. Najmlađem Jacksonu, Michaelu, tad je bilo samo 11 godina. Rolling Stone je ovu pjesmu svrstao na 121. mjesto najboljih pjesama svih vremena.

1970. “Whole Lotta Love”, pjesma Led Zeppelina je dosegla 4. mjesto američke ljestvice, najvišu poziciju koju su Zeppelini osvojili u SAD-u ikada. Većina pjesama ove grupe, uključujući “Stairway To Heaven” nikada nisu objavljeni kao singlovi.

1972. album “Any Day Now” Joan Baez je dostigao zlatnu nakladu u SAD-u. Ovaj dvostruki album, snimljen tijekom mnogobrojnih sessiona u Nashvilleu, objavljen je u rujnu 1968. godine, a sastavljen je gotovo isključivo od pjesama Boba Dylana, s izuzetkom pjesme “Tears Of Rage”, za koju je koautor Dylanu bio Richard Manuel (The Band).

1972. soul pjevač Al Green je objavio svoj četvrti studijski album “Let’s Stay Together”. Album je zauzeo 8. mjesto na pop ljestvici, te 1. mjesto na soul ljestvici i ondje se zadržao čak 10 tjedana. Istoimeni singl kojega je objavio mjesec dana ranije je postao Al Greenova najpoznatija pjesma.

1976. ABBA je s hitom “Mamma Mia” konačno s vrha britanske ljestvice singlova skinula “Bohemian Rhapsody” grupe Queen. Obje pjesme u sebi sadrže stih “mamma mia”.

1979. Bo Diddley, jedna od najvećih blues legendi, pristao je svojim nastupom otvoriti prvu američku turneju britanske grupe The Clash koja je službeno započela 7. veljače 1979. Clashevci su se s Diddleyem našli u Vancouveru 31. siječnja. Diddley je bio pomalo zbunjen svojom ulogom,  nije osobito uživao u glasnoći kojom je bend svirao, a posebno time da su Clash svoju turneju nazvali “Pearl Harbor Tour ’79”. Joe Strummer se iznenadio kada je blues-rock legenda pristala na posao.

1981. grupa Blondie je osvojila 1. mjesto američke liste singlovaa sa “The Tide Is High”. Bio je to njihov treći broj 1 u SAD-u, a singl je također dosegao 1. mjesto i u Velikoj Britaniji. S albuma “Autoamerican” (1980.) plasirali su još jedan hit singl, “Rapture”, a album je dosegao  3. mjesto u Velikoj Britaniji, 7. mjesto u SAD-u i 8. mjesto u Australiji.

1984. pjesmom “Radio Ga Ga” grupa Queen se popela na 4. mjesto britanske liste singlova. Pjesmu je napisao Roger Taylor koji ju je prvotno nazvao “Radio Ca Ca” (što je izgovorio njegov mali sinčić), ali joj je promijenio naziv u “Ga Ga”, jer je “ca ca” na mnogim jezicima vulgarna riječ. Pjesma je izvedena na koncertu “Live Aid” 1985. godine i postala izuzetno popularna zahvaljujući gledateljima koji su pljeskali dlanovima u ritmu refrena.

1985. John Fogerty, osnivač grupe Creedence Clearwater Revival, po prvi puta je nastupio uživo nakon nekoliko godina. Koncert se dogodio na A&M Soundstageu u Hollywoodu, a gosti su bili Albert Lee i Booker T. Jones. Značio je to i scenski povratak Fogertyja, koji je dva tjedna ranije objavio “Centerfield”, svoj treći studijski album, ali prvi u posljednjih 10 godina. Album je izbacio čak 3 hit singla:  “The Old Man Down The Road”, “Rock And Roll Girls” i naslovnu “Centerfield”.

1985. izdan je “New Day Rising”, treći studijski album američkih hardcore punkera Hüsker Dü. Album je označio prekretnicu za grupu, jer je bio prvi koji je privukao pažnju velikih diskografskih kuća. Pokazao se kao jedan od ključnih albuma za nastanak podžanra poznatog kao alternative rock ili college rock. New York Times ga je proglasio trećim, a NME devetim najboljim albumom te iste godine. “New Day RIsing” magazin Rolling Stone je uvrstio na 488. mjesto svoje liste najboljih albuma svih vremena, a Spin ga je pozicionirao kao 13.-im najboljim albumom u razdoblju između 1985. i 2005. godine.

Hüsker Dü - New Day Rising, foto: Apple Music
Hüsker Dü – New Day Rising, foto: Apple Music

1987. s albumom “Graceland” Paul Simon se vratio na 1. mjesto britanske ljestvice albuma. Bio je to sedmi Simonov studijski album, a nastao je inspiriran afričkim ritmovima s kojima se susreo u Južnoafričkoj Republici. Album je osvojio Grammy za najbolji album 1987., a naslovna pjesma je dobila Grammy za najbolju pjesmu na dodjeli 1988. godine. Ipak, izazvao je i oštre kritike, jer je album nastao u vrijeme bojkota JAR zbog politike Apartheida.

1989. dva mjeseca nakon smrti Roya Orbisona objavljen je album “Mistery Girl”. U njegovoj realizaciji sudjelovali su: Tom Petty, Jeff Lynne, Bono i George Harrison. Singl s tog albuma “You Got It” postao je prvi Orbisonov američki hit br. 1 nakon 25 godina, dakle otkako je isti uspjeh postigao s pjesmom “(Oh) Pretty Woman” (1964.)

1998. dobrotvorni koncert Brucea Springsteena pod nazivom “Come Together”, koji je organiziran za obitelj policajca iz New Jerseya ubijenog na dužnosti, pretvorio se u ponovno okupljanje E Street Banda. Također su nastupili Southside Johnny i drugi glazbenici iz Jerseya.

2000. The Strokes, američka indie grupa iz New Yorka, je održala svoj prvi britanski nastup. Osnovani su 2 godine ranije, ali su vrlo brzo postali vodeća grupa indie rocka s početka 2000-ih. U to vrijeme još nisu imali diskografskih uradaka.

2001. nakon što je Barry Mason, koautor hita Toma Jonesa “Delilah”, izjavio za The Sun da je pjesmu inspirirala žena po imenu Delia iz Llandudna u Sjevernom Walesu, britanske su novine zamolile svoje čitatelje da pomognu u njezinu traženju. Ali, potraga je prekinuta kada je Masonova bivša supruga, također suautorica pjesme objavila da “Delia” ne postoji, te da je ime nadošlo inspiracijom priče o Samsonu i Delili.

2010. Leonard Cohen je na 52 godišnjoj dodjeli nagrade Grammy u Los Angelesu primio Grammy za životno djelo. Tijekom prigodnog govora se zahvalio, Cohen je priznao kako je iznenađen te se našalio da je oduvijek bio dirnut skromnim interesom Akademije za njegov rad.

2012. Leonard Cohen, kanadski kantautor, je objavio “Old Ideas”,  svoj 12. studijski album. Album je naišao na pozitivne kritike, a postao je Cohenovo izdanje s najvišom pozicijom na ljestvicama u SAD-u. Uvršten je na 3. mjesto Billboard 200, te bio na vrhu ljestvica u čak 11 zemalja, uključujući Finsku. Tako je Cohen  u dobi od 77 godina, 44 godine nakon objavljivanja svog debitantskoga albuma, postao najstariji izvođač na top ljestvicama.

2015.  soul pjevač D’Angelo je debitirao na Saturday Night Live tako što je izveo “Really Love” i “The Charade”, pjesme sa svog posljednjeg albuma “Black Messiah”. Članovi njegovoga pratećeg bend Vanguard su nosili majice sa sloganima “Black Lives Matter” i “I Can’t Breathe”, aludirajući na kontroverznu smrt nenaoružanih afroamerikanaca Michaela Browna i Erica Garnera koje su ubili policajci 2014. godine. Pjevač je odjenuo i trenirku s kapuljačom kakvu je imao Trayvon Martin, koji je sličnu sudbinu doživio 2012. godine.

2016. Fox je započeo emitirati “Grease: LIVE!”, televizijski remake uživo filma Grease iz 1978. godine. Izvršni producent bio je Marc Platt, readatelj  Thomas Kail, a glumli su Aaron Tveit, Julianne Hough, Carlos PenaVega i Vanessa Hudgens.

2017. Emika, britanska izvođačica elektronske glazbe češkog podrijetla s trenutačnom adresom u Berlinu, objavila je svoj 5. studijski album pod nazivom “Melanfonie”.

Rođeni

1930. Al De Lory, američki glazbeni producent i studijski glazbenik. Svirao je klavijature u raznim projektima Phila Spectora te na albumu “Pet Sounds” grupe The Beach Boys. Kao producent za Capitol Records radio je na cijelom nizu svjetskih super hitova Glena Campbella: “Gentle On My Mind”, “By The Time I Get To Phoenix”, “Wichita Lineman” i “Galveston”. Bio je član studijskih glazbenika Los Angelesa, znanih kao The Wrecking Crew. Kao vođa benda imao je vlastiti hit 1970. “Song From M*A*S*H”. Preminuo je 5. veljače 2012.

1941. Jerry Scheff, američki basist, najpoznatiji po svom radu s Elvisom u 60-im i 70-im godinama kao član TCB benda (pratećeg Elvisog sastava) te radu na  albumima “L. A. Woman” i “An American Prayer” grupe The Doors. Također je surađivao s Bobom Dylanom, Johnom Denverom i Elvisom Costellom.

1946. Terry Kath, osnivač, pjevač i gitarist grupe Chicago. Njegovo gitarističko umijeće cijenio je i Jimi Hendrix, a pjevački stil su često uspoređivali s Rayom Charlsom. U grupi Chicago pjevao je njihove rane hitove:  “I’m A Man” (Chicago Transit Authority), “Colour My World”, “Make Me Smile”, “Movin’ In”, “In The Country”, “Free” i mnoge druge. Preminuo je 23. siječnja 1978. od posljedica nevještog rukovanja oružjem.

1951. Hary Wayne Casey, poznatiji kao KC, pjevač američke disco i funk grupe KC and the Sunshine Band, te tako ujedno i začetnik disco glazbe 70-ih. Grupu su od sredine 70-ih proslavile pjesme kao što su “Get Down Tonight”  i “That’s The Way (I Like It)”, kao i kasniji hitovi “(Shake, Shake, Shake) Shake Your Booty”, “I’m Your Boogie Man”, “Keep It Comin’ Love” i “Please Don’t Go”. “Boogie Shoes” se pojavila na soundtracku filma “Saturday Night Fever”.

1951. Phil Manzanera, najpoznatiji kao gitarist grupe Roxy Music, s kojima je surađivao u dva navrata: od 1971.-1983. te nakon ponovnog okupljanja od 2001. na dalje. Osim toga svirao je i progressive rock/jazz fusion bendu pod nazivom Quiet Sun, te u pratećem bendu Davida Gilmoura. Od samih početaka Roxy Musica, razvio je specifičan gitaristički stil s obzirom da je Manzanerin zvuk gitare često bio filtriran putem Enoovih sintisajzera, kako u studiju tako i na pozornici pa mu je to omogućilo stvoriti šarolik raspon zvukova i tekstura, od kojih se mnogi niti ne mogu odmah prepoznati kao zvuk električne gitare.

1954. Adrian Vandenburg, nizozemski gitarist. Bio je član grupe Whitesnake u vrijeme kad su postigli jedan od svojih najvećih hitova, “Here I Go Again”, kojim su osvojili 1. mjesto američke i 9. mjesto britanske ljestvice. Također je bio član Manic Edena te Moon Kingsa (od 2013.).

1956. John Joseph Lydon, poznatiji kao Johnny Rotten, britanski pjevač, najpoznatiji kao suosnivač jednog od prvih punk bendova, Sex Pistols. Kontroverzni pjevač postao je zaštitnim znakom novog pokreta nakon osnivanja grupe 1975. godine. Pistolsi su nemjerljivo utjecali na novi naraštaj britanskih i svjetskih glazbenika. Nakon raspada Pistolsa 1978. osnovao je Public Image Ltd. s kojim (s prekidima) nastupa do danas. Svoj život i karijeru opisao je u dvije autobiografije: “Rotten: No Irish, No Blacks, No Dogs” (1993.) i “Anger Is An Energy” (2014.).

1964. Jeffrey John “Jeff” Hanneman, američki gitarist, osnivač trash metal sastava Slayer. Hannemanova glazba imala je znatan utjecaj na kasnije metal i rock glazbenike, naročito album “Reign in Blood” iz 1986. Hanneman je preminuo od posljedica ciroze jetre 2013. godine. Guitar World ga je, zajedno s kolegom iz benda Kerryjem Kingom, imenovao 10. najboljim metal gitaristom svih vremena.

1967. Chad Channing, prvi bubnjar grupe Nirvana (1988.-1990.), koja je za to vrijeme snimila i izdali svoj debitantski album “Bleach”, a pojavljuje se i na pjesmi “Polly” sa sljedećeg albuma “Nevermind”. Trenutno pjeva i svira bas u bendu Before Cars.

1970. Minnie Driver, glumica i pjevačica. Posudila je svoj glas raznim animiranim serijama i filmovima, uključujući “SuperMansion” i “Tarzan”, kao i video igricama poput “Jurassic Park: Trespasser”.

1981. Justin Randall Timberlake, američki pjevač i glumac. U mladosti je postigao velike uspjehe s boy bandom N’Sync, u kojem je bio najmlađi član. Nakon razlaza grupe započinje samostalnu karijeru, te je postao jedan od najuspješnijih pjevača novog stoljeća. Dobitnik je 9 Grammyja.

1987. Marcus (Oliver Johnstone) Mumford, britansko-američki glazbenik, najpoznatiji kao pjevač britanske folk grupe Mumford & Sons u kojoj također svira i niz instrumenata: gitaru, bubnjeve i mandolinu.

Preminuli

1970. James Isaac Moore, poznatiji kao Slim Harpo, američki blues glazbenik. Jedan je od najslavnijih bluesera s usnom harmonikom kao glavnim instrumentom. Snimio je hitove poput “I’m A King Bee”, “Rainin’ In My Heart” i “Baby Scratch My Back”. Njegove pjesme su između ostalog obradili Rolling Stones, The Who i The Kinks.

1978. Greg Herbert, saksofonist grupe Blood Sweat & Tears, jazz-rock grupi iz New Yorka. Godine 1964. kratko je svirao u Duke Ellington Orchestru, a zatim je od 1965. do 1971. studirao na Sveučilištu Temple. Suradnja s Chuckom Israelsom i Blood, Sweat and Tears je nažalost bila kratka jer je preminuo predoziravši se u Amsterdamu. Imao je 30 godina.

2009. Dewey Martin, bubnjar grupa The Dillards i Buffalo Springfield. Buffalo Springfield je tijekom svoga postojanja od 1966. do 1968. godine objavio 3 albuma i nekoliko singlova, a najpoznatiji su po pjesmi “For What It’s Worth”. Njihova glazba bila je  kombinacija folk i country glazbe sa psihodeličnim rock utjecajima. Uzroci smrti Deweja Martina su nepoznati, ali se zna da je u posljednjih nekoliko godina imao zdravstvenih problema. Imao je 68 godina.

2017. Deke Leonard, velški glazbenik,  član progresivnog sastava Man preminuo je u 72. godini. Osim rada u grupi Man, Deke je snimio i 6 samostalnih albuma, te sudjelovao s drugim glazbenicima poput Help Yourself, The Tyla Gang, Walterom Eganom, The Force, The Flying Aces i Larryjem Wallisom. Umro je od srčanog udara.

2017. John Wetton, pjevač, basist i gitarist grupa King Crimson, U. K. i Asia, a kao session glazbenik je surađivao s mnogim glazbenicima poput Briana Ena, Bryana Ferryja i Wishbone Ash. Preminuo je u dobi od 67 godina nakon borbe s kancerogenom bolešću.

1.3.

28.2.

25.2.

18.2.