7.2.
The Beatles - Abbey Road
Mozaik Na današnji dan

7.2.

The Beatles – Abbey Road

Pregled najvažnijih događanja iz glazbenog svijeta (te onog povezanog s glazbom) za dan 7. veljače.

1959. Lloyd Price je osvojio 1. mjesto američke ljestvice sa “Stagger Lee”, preskočivši tako “16 Candles” grupe Crests i “Donnu” Ritchieja Valensa. Lloyd Price je objavljivao ploče od 1952. godine, ali nijedna nije bila toliko popularna poput ove, kojom je poboljšao tzv. ritam & blues New Orleansa te postigao niz nacionalnih hitova. U Kuću slavnih rock and rolla je primljen 1998. godine.

1959. Buddy Holly je sahranjen u Lubbocku u Texasu. Na nadgrobnom spomeniku prezime mu je napisano kao “Holley”, kako u stvari točno i glasi, a prikazana je i slika njegovoga instrumenta – gitare

1961. The Jive Five, američka doo-wop skupina, je snimila svoj najveći hit, pjesmu “My True Story.” Pjesma je osvojila 3. mjesto na Billboard Hot 100 ljestvici, te bila i broj 1 na R&B Sides ljestvici, tamo se zadržala 3 tjedna.

1963. u SAD-u u sklopu etikete Vee Jay je objavljen prvi singl grupe The Beatles, “Please Please”. Iako je američkim izdavačkim kućama Capitol Records i EMI ponuđeno da objave singl na američkom području one su to nepromišljeno odbile.

1964. Beatlesi su sletjeli na JFK aerodrom u New Yorku kako bi krenuli na prvu turneju po SAD-u. Gomila od 5000 vrištećih obožavatelja, pretežito ženskog spola, ostvarila je buran doček koji je bio sastavni dio “beetlemanije”.

1966. svijet je dobio prvi časopis posvećen isključivo rock and rollu – “Crawdaddy!”. Osnovao ga je student Paul Williams, a prestao je izlaziti 1979. godine. No, od 1993. uskrsnuo ga je osnivač Williams. Posljednjih godina objavljuje svoj sadržaj u obliku web bloga.

1966. deveti studijski album grupe The Beach Boys pod naslovom “Summer Days Summer Days (And Summer Nights!!)” je osvojio zlatnu nakladu.

The Beach Boys - Summer Days Summer Days And Summer Nights
The Beach Boys – Summer Days Summer Days And Summer Nights

1967. Barry, Robin i Maurice Gibb iz grupe Bee Gees su se vratili u Englesku nakon što su u Australiji živjeli 9 godina.

1969. John Lennon i Yoko Ono su se našli na naslovnici magazina Rolling Stone. Mjesec dana kasnije par se vjenčao, a Lennon se u rujnu iste godine razišao s ostatkom Beatlesa.

1969. The Who su u Londonu snimili “Pinball Wizard”, jednu od njihovih najprepoznatljivijih pjesama i okosnicu albuma “Tommy”.

1970. Led Zeppelin su svojim drugim albumom zasjeli na vrh britanske ljestvice. Spin ga je 1989. proglasio 5. najboljim albumom svih vremena, Q 37. najboljim britanskim albumom, a Rolling Stone 75. najboljim ikada. Reizdanje je objavljeno 2014. godine.

1970. nizozemci Shocking Blue su postali prvi bend iz te zemlje koji je imao sinl na američkom  broju 1, “Venus”. Pjesma je također bila hit 1986. u obradi britanskoga benda Bananarama.

1970. album Johnnyja Casha, “Hello, I’m Johnny Cash” je osvojio zlatnu nakladu. Slavni duet “If I Were A Carpenter”, s njegovom suprugom June Carter Cash je 1971. osvojio Grammy za najbolju country izvedbu dueta ili grupe s vokalom, a pjesma se probila i do 2. mjesta na country ljestvicama. Album uključuje i “To Beat The Devil”, prvu pjesmu Krisa Kristoffersona koju je Cash obradio.

1976. Paul Simon se sa pjesmom “50 Ways To Leave Your Lover” popeo na 1. mjesto američke ljestvice singlova. Bio je to njegov prvi solo singl na američkom broju 1.

1976. album “Desire” Boba Dylana, koji između ostaloga sadrži pjesme “Isis” i “Mozambique”, je bio na 1. mjestu američke ljestvice.

1979. Stephen Stills je postao prvi rock izvođač koji je snimao na digitalnoj opremi i to u Record Plant studiu u Los Angelesu. Ali, materijal nije nikada objavljen, tako da je “Bop Till You Drop” Ry Coodera zabilježen kao prvi koji je uistinu realiziran.

1980. AC/DC su se pojavili na Top of the Pops, te izveli pjesmu “A Touch Too Much.” Bilo je to posljednje pojavljivanje s pjevačem Bonom Scottom.

1980. na Memorial Sports Areni u Los Angelesu Pink Floyd je po prvi puta izveo “The Wall”. Bila je toimpresivna koncertna izvedba u kojoj se na pozornici podiže divovski zid dok bend svira, koji predstavlja otuđenje publike i izvođača. Na kraju koncerta zid bi eksplodirao, tako da bi publika tek u zadnjoj pjesmi vidjela izvođače.

1981. Kool & The Gang su zasjeli na 1. američke liste singlova sa “Celebration”. Bio je to prvi broj 1 grupe u SAD-u i 8 hit na ljestvici top 40. Na broju 1 su se zadržali čak 2 tjedna, a u Velikoj Britaniji su istom pjesmom dosegli tek 7. mjesto.

1981. John Lennon je bio na 1. mjestu britanske ljestvice singlova sa “Woman”, jednom u nizu oda svojoj supruzi Yoko Ono. Bio je to Lennonov treći broj 1, a došao je na vrh liste 7 tjedana nakon njegovog ubojstva 8. prosinca 1980.

1987. George Michael i Aretha Franklin su bili na broju 1 britanske liste singlova sa “I Knew You Were Waiting (For Me)”. Bio je to prvi britanski singl broj 1 Arethe Franklin nakon gotovo 20 godina.

1989. američka savezna država Georgia je svojom službenom pjesmom proglasila “Tutti Frutti” Little Richarda.

1993. Neil Young je snimio svoj MTV Unplugged. Uslijed obilja problema zbog Youngovog nezadovoljstva nastupima njegovog pratećeg benda, objavljen je kao album nešto kasnije te iste godine.

1999. Blondie su dospjel ina 1. mjesto britanske ljestvice singlova sa “Maria”, dajući grupi njihov šesti broj 1 u Velikoj Britaniji.

2004. singl grupe Queen “We Will Rock You” je zasjeo na 1. mjesto ankete pjesama koje se mogu smatrati najboljim rock himnama. Anketu je među 1000 ispitanika proveo lanac kino dvorana UCI cinema u povodu izlaska filma “School Of Rock” s Jackom Blackom u naslovnoj ulozi. Pjesma “Bohemian Rapsody” se našla na 2. mjestu.

2008. dokumentarni film o grupi The Rolling Stones pod naslovom “Shine A Light” je prikazan na filmskom festivalu u Berlinu.

2012. Alicia Keys i Nas su se pridružili Jay-Z-ju na drugom od dva dobrotvorna koncerta koji su se održali u Carnegie Hallu u New Yorku. Koncertima je prikupljeno 3,5 milijuna dolara za United Way i Shawn Carter Scholarship Foundation.

2016. Coldplay i američka reprezentacija su nastupili zajedno u poluvremenu emisije Super Bowl 50 između Denver Broncosa i Caroline Panthers. Neobičan spoj izveo je pjesme “Viva La Vida” i “Paradise”, u kojima se pojavio i Bruno Mars, a zatim Beyoncé, koja je plasirala svoj novi hit “Formation”.

Rođeni

1920. Oscar Brand, folk kantautor. Njegova glazba obuhvaćala je široki spektar društvenih tema onoga vremena i obuhvaćala niz žanrova. Čak 70 godina je bio voditelj tjedne emisije s temom folk glazbe na radiju WNYC u New Yorku, najdugovječnije radijske emisija sa samo jednim voditeljem u svojoj cijeloj povijesti emitiranja.

1934. Earl King, blues gitarist. Napisao je pjesmu “Come On, (Let The Good Times Roll)”, koju su obradili Jimi Hendrix i Stevie Ray Vaughan.

1948. Jimmy Greenspoon, klavijaturist grupe Three Dog Night. Bend je bio visoko pozicioniran na Billboardovoj ljestvici između 1969. i 1975., s čak 3 hita na broj u 1.

1949. Alan Lancaster, basist engleske rock grupe Status Quo. Grupu je napustio 1984. Grupa je imala preko 60 hitova na top listama u Velikoj Britaniji, više nego bilo koji drugi rock bend.

1959. Brian Travers, saksofonist grupe UB40, koja je 1983. imala singl na britanskom broju 1, “Red Red Wine”, Pjesma je u SAD-u bila na 1. mjestu 1988. godine.

1960. Steve Bronski, britanski glazbenik, suosnivač, klavijaturist i perkusionist synthpop tria Bronski Beat. Trio je postigao uspjeh sredinom 1980-ih, posebno s hitom iz 1984., “Smalltown Boy”, s njihovog debitantskog albuma “The Age of Consent”.

1962. David Bryan, klavijaturist grupe Bon Jovi. Sastav je ostvario veliki uspjeh 1980-ih kao glam metal sastav. Bon Jovi se dokazao kao daleko trajniji od većine tako obilježenih sastava, spajajući elemente hard rocka, glam metala, heartland rocka.

1962. Troyal Garth Brooks, američki country glazbenik. Izdao je preko 20 albuma, koji su prodani u preko 190 milijuna primjeraka. Postigao je iznimne uspjehe čak i tijekom prošlog desetljeća, kada je bio u privremenoj mirovini. Ušao je u Country Music Hall of Fame 2012. godine i dobitnik je 2 Grammyja.

1968. Sully Erna, pjevač i gitarist američkog rock sastava Godsmack. Skupinu je osnovao s Robbiejem Merrillom i Tonyjem Rombolom te je ujedno svirao na svim albumima. Tri albuma ovoga sastava, “Faceless”, “IV” i “The Oracle” su dospjela na 1. mjesto Billboardove 200 ljestvice. Grupa je do danas prodala preko 25 milijuna primjeraka albuma diljem svijeta i zbog toga je jedna od komercijalno najuspješnijih glazbenih skupina u SAD-u. Hit Parader je Ernu proglasio 47. najboljim heavy metal pjevačem svih vremena. Bavi se i pokerom i glumom, a 2007. je napisao memoar “The Paths We Choose”.

1974. Danny Goffey, bubnjar engleske grupe Supergrass, koja je 1995. imala singl na britanskom broju 2, “Alright”. Iste godine su imali album na britanskom broju 1, koji je proveo 35 tjedana na britanskoj ljestvici, “I Should Coco”.

1975. Wes Borland, gitarist grupe Limp Bizkit. Sastav su osnovali Fred Durst, Sam Rivers i Rob Waters 1995. godine, a Wes se ukazao kasnije. Grupa je 2001. imala singl na britanskom broju 1, “Rollin”, i iste godine album na američkom i britanskom broju 1, Chocolate Starfish and the Hotdog Flavored Water”.

1983. Sam Martin, američki pjevač i tekstopisac. Proslavio se 2014. ne samo po tome što je napisao, već i po tome što je bio istaknuti umjetnik na broju 1 singlovima Davida Guette, “Lovers On The Sun” i “Dangerous”.

Preminuli

1959. Eddie Jones, poznatiji kao Guitar Slim, izgubio je borbu s alkoholizmom, te je preminuo u dobi od 32 godine. Ostat će zapamćen po pjesmi “The Things That I Used To Do”, koja je prodana u više od milijun primjeraka.

2000. Dave Peverett, gitarist i pjevač grupe Foghat i gitarist grupe Savoy Brown. Preminuo je od raka u dobi od 56 godina.

2000. Christopher Lee Rios, poznatiji kao Big Pun je umro u 28. godini od srčanog udara i zatajenja disanja. Objavio je dva albuma: “Capital Punishment” (1998.) i “Yeeeah Baby” (2000.)

2009. Blossom Dearie, jazz pjevačica je umrla u snu u 84. godini. Dearie je često nastupala u Londonu i New Yorku te surađivala s mnogim glazbenicima uključujući Johnnyja Mercera, Milesa Davisa, Jacka Segala, Johnnyja Mandela, Duncana Lamonta, Boba Dorougha, Dave Frishberg i Jay Berliner.