Nakon nastupa na Woodstocku u kolovozu 1969., David Crosby, Stephen Stills, Graham Nash i Neil Young proveli su ostatak godine na turneji i pišući pjesme za ono što će postati debi Crosby, Stills, Nash & Young iz 1970. – „Déjà Vu“.
„Live at Fillmore East, 1969“ je novootkrivena višestruka snimka koncerta benda održanoga 20. rujna 1969. u povijesnom Fillmore Eastu u New Yorku koji bilježi rani trenutak s te prve turneje. Podijeljen između akustičnih i električnih setova, bilježi razdoblje nastajanja kvarteta. Zvučeći iznenađujuće svježe, čak i 55 godina nakon što je snimljena, popis od 17 pjesama „Live at Fillmore East“ pokriva različita glazbena područja. Izdavačka kuća Rhino Records objavila je taj tonski zapis 25. listopada prošle godine kao dvostruki live album, koji je nezaobilazni koncertni dokument za sve obožavatelje grupe ili bilo koje njezine pojedinačne komponente.
Priča tu zapravo završava i počinje. Kao zadrti fan CSNY, a posebice te rane faze (referirajući se na bend Buffalo Springfield, čiji su članovi bili Stills i Young, prvi nastup CSNY na Woodstocku, kao i na sam album „’Déjà Vu’“) ostajem pomalo zatečen. Dosad smo uvijek „okidali“ na dvostruki live album „4 Way Street’“ (1971), a sada ponovno padam na ovaj akustični i električni set te opet provodim brojne sate slušajući ponuđene materijale; što drugo napisati, osim da je to – antologija.
Malo gledajući po netu vidim da su se ljudi raspisali secirajući svaku njihovu pjesmu pojedinačno, što zapravo smatram nekvalitetnim jer „ova je sad ovdje, a nije ondje“ je zbilja nebitno. Malo tko piše o tim njihovim prvim koncertima, gdje se ustvari uvježbava materijal koji će biti korišten na njihovom nastupnom albumu „Déjà Vu“, dok je ovo što što sad slušam bio njihov četvrti nastup u dva dana u Fillmore Eastu. Dok su u akustičnom dijelu nastupa bili sami i jako dobro se zabavljali, snalazili i jednostavno uživali, u električnom dijelu koristili su usluge i opremu ritam sekcije Dallasa Taylora na bubnjevima i Grega Reevesa na basu. U tim električnim setovima izvanredno su pokazali koliko su istinu sjajni te po ekspresivnim izvedbama daleko ispred svoga vremena.
Set lista ističe klasike sa CSN-ovoga istoimenog prvijenca iz 1969. i Youngove „Everybody Knows This Is Nowhere’“ sa „Suite: Judy Blue Eyes“, „Helplessly Hoping“ i „Down By The River“. Koncert također sadrži rane verzije dviju budućih pjesama s „Déjà Vu“. Stills izvodi zadivljujuću solo akustičnu izvedbu svoje introspektivne balade „4 + 20“, nakon čega Nash, sam za orguljama, pjeva „Our House“ svojoj inspiraciji Joni Mitchell, koja je bila u publici dvorane Fillmore Easta.
U akustičnom setu Young se također referira na Buffalo Springfield (njegov prvi bend sa Stillsom) svirajući „I’ve Loved Her So Long“, pjesmu koju je napisao za posljednji album te grupe, „Last Time Around“ iz 1968. godine. Stoga ne čudi kad Neil Young kaže: „Za mene je CSNY bio prilika da se ponovno okupim sa Steveom Stillsom i nastavim ugođaj Buffalo Springfielda. Crosbyjeva velika energija uvijek je bila naš katalizator. Grahamov i Stephenov vokal, zajedno s Davidovim i mojim, bili su uzbudljivi svake večeri. Sjajni trenuci koje nikada neću zaboraviti“.
Nasuprot tome, električni set je nevjerojatno snažan i intenzivan, naglašen ekspanzivnim verzijama „Wooden Ships“, „Long Time Gone“, “Down By The River’“ i „Sea Of Madness“. Bend je zatvorio nastup s „Find The Cost Of Freedom“, tada novom pjesmom Stephena Stillsa, koja je kasnije bila objavljena kao B-strana prosvjedne himne „Ohio“. Lijepo je čuti kako se stvarala povijest, sjajno je otići na te glazbene početke i uživati u prekrasnim trenucima kojima je ova četvorka doslovno ljude bacala u trans.
Preporuka
Snimljen samo mjesec dana nakon njihovoga nastupa 17. kolovoza 1969. na Woodstocku, koncert održan 20. rujna 1969. bio je (sad se ponavljam) njihov četvrti nastup u dva dana u Fillmore Eastu, a uključivao je i akustične i električne setove. Sva četvorica sjajno su se nosili s trenucima u kojima su iskazivali svoje umjetničko lice i to u punom opsegu, neovisno o kojem setu govorili ili pisali. Rijetko se može čuti da toliko velika i snažna umjetnička bića tako djeluju i to zajedno te se na „Live at Fillmore East, 1969“ istodobno može čuti uglađeno sviranje i pjevanje, kao i doslovno „rokanje“ iz sve snage. Znajući „4 Way Street’“ napamet, a sada slušajući kako je to bilo i zvučalo prije, mogu samo napisati da sam jednostavno oduševljen, osupnut ovime što se nudi i da za moje ponovno proživljavanje mladosti mora postojati neki viši, veći razlog ili što već.
Crosby, Stills, Nash & Young „Live At Fillmore East, 1969“ – jednostavno znam da u svojoj fonoteci imam neprocjenjivo blago!
Više saznajte na:
https://www.rhino.com/
https://www.facebook.com/RHINO
https://www.instagram.com/rhino_records/
https://www.youtube.com/user/RhinoEntertainment
https://open.spotify.com/user/rhino_records
https://soundcloud.com/rhinorecords
www.NeilYoungArchives.com
https://www.facebook.com/NeilYoungRepriseRecords
https://www.facebook.com/StephenStillsOfficial
https://grahamnash.com/
https://www.facebook.com/OfficialGrahamNash
Live At The Fillmore East, 1969
Popis pjesama:
Acoustic Set
1. Suite: Judy Blue Eyes 8:42
2. Blackbird 2:30
3. Helplessly Hoping 2:46
4. Guinnevere 5:33
5. Lady Of The Island 2:50
6. Go Back Home 4:08
7. On The Way Home 3:11
8. 4 + 20 2:29
9. Our House 3:07
10. I’ve Loved Her So Long 2:54
11. You Don’t Have To Cry 3:02
Electric Set
12. Long Time Gone 5:18
13. Wooden Ships 5:25
14. Bluebird Revisited 3:38
15. Sea Of Madness 3:33
16. Down By The River 16:19
17. Find The Cost Of Freedom 1:55