Izvođač: Rhapsody of Fire
Naziv albuma: From Chaos to Eternity
Izdavač: Nuclear Blast
Produkcija: Luca Turilli i Alex Staropoli
Datum objave: 17. lipnja 2011.
Snimano: Gate Studio, Wolfsburg, Njemačka
Posebna napomena: Posljednji album s Lucom Turillijem i Patriceom Guersom kao članovima benda. Album uključuje epsku završnu pjesmu “Heroes of the Waterfall’s Kingdom” s naracijom Christophera Leeja.
Rhapsody of Fire prvi sam put upoznao sa objavljivanjem njihova albuma Legendary Tales (1997.). Taj album, pun pravih “legendarnih priča”, može se slušati uvijek iznova. Od 1997. godine pa do From Chaos to Eternity objavili su sedam albuma, koji se svi mogu svrstati među dobra izdanja. Rhapsody of Fire možemo žanrovski smjestiti u symphonic power metal, glazbeni stil koji uspješno kombinira elemente klasične, barokne i simfonijske glazbe. Inspirirani glazbenim gigantima poput Vivaldija, Bacha, Paganinija i Verdija, stvaraju zvuk koji istovremeno odaje talijanski štih i donosi jedinstvenu originalnost u svijetu power metala.
Album From Chaos to Eternity otvara snažna uvodna pjesma Ad Infinitum, koja se ističe tehnički zahtjevnim gitarističkim dionicama i moćnim recitalom legendarnog Christophera Leeja (kralj Uriel). Ova pjesma prirodno uvodi u naslovnu pjesmu From Chaos to Eternity, tipičnu za Rhapsody – žestoku, brzu i dinamičnu, s prepoznatljivim klavijaturama i zborskim pjevanjem koje podsjeća na “pozadinski heavy metal zbor”. Slijedi talijanska Tempesta Di Fuoc, koja dokazuje da talijanski jezik, iako rijedak u power metalu, može itekako dobro funkcionirati kada se ispravno prilagodi glazbi. Sličan efekt postiže Anima Perduta, također na talijanskom jeziku. Između ovih pjesama smjestila se Ghosts of Forgotten Worlds, čiji gitarski soloi pokazuju utjecaj neoklasicizma dvadesetog stoljeća, dok je u Aeons of Raging Darkness taj stil dodatno naglašen. Jedna od zanimljivijih pjesama albuma je I Belong to the Stars, koja kombinira glasove zbora i pjevača Fabia Lionea, uz dojmljive gitarističke riffove i klavijaturske dionice. Pjesma je možda najpristupačnija širem slušateljstvu, ali ne i najbolja. Predzadnja pjesma, Tornado, ulazi u kategoriju klasičnih Rhapsody pjesama, dok album zatvara epska Heroes of the Waterfall’s Kingdom, koja traje gotovo 20 minuta i podijeljena je u pet činova. Otvara je nezaboravni glas Christophera Leeja:
“The horns of war were sounding
On icy winds the echoes of ancient fears will breathe again
Soon on the edge of the Northlands
The future of our world would be decided.”
https://www.youtube.com/watch?v=iRcLHZATDzc
Ova pjesma spaja talijanski i engleski jezik, brze i lagane dijelove te impresivne gitarske i klavijaturske solo dionice, stvarajući pravo malo remek-djelo epskog power metala. Digitalno izdanje albuma sadrži i obradu pjesme Flash of the Blade (originalno od Iron Maidena s albuma Powerslave). Ova obrada izaziva podijeljena mišljenja – zanimljivo je čuti je nakon 27 godina, ali ostaje pitanje “je li to bilo potrebno?”. From Chaos to Eternity još je jedan snažan dodatak diskografiji Rhapsody of Fire. Posebno bih izdvojio pjesme From Chaos to Eternity, Anima Perduta i epsku Heroes of the Waterfall’s Kingdom. Album je prava poslastica za dugogodišnje fanove, ali dolazi u trenutku značajnih promjena u bendu – odlazak Luce Turillija (gitara) i Patricea Guersa (bas) donosi novu dinamiku. Bend nastavlja s novim članovima, Robertom di Micheliem (gitara) i Oliverom Holzwarthom (bas).
Za ljubitelje Rhapsody of Fire, ovo je album vrijedan pažnje, prepun glazbenog užitka i njihovih prepoznatljivih elemenata koji donose dozu maštovitosti i epske energije