Mnogi su kritičari bez zadrške kazali da im je nakon njihovog sasvim zbunjujućeg prvijenca „Can’t By A Trill“ (albuma prepunog zagonetnih, akademskih tekstova, albuma koji je predstavio kolaž čistog popa, latinskih ritmova i punih harmonija) to bend koji ima velike šanse za uspjeh.Velike zasluge za „rađanje“ ovog benda ima producent Gary Katz koji je dvojac (Donald Fagen-klavijature i vokal, te Walter Becker-bas i vokal) doveo na Zapadnu obalu te ih zapošljava kao studijske glazbenike za ABC/Dunhill Records. Da bi njihove kompozicije ugledale svjetlo dana pridružuje im Dennyja Diasa (gitara), Jima Hoddera (bubnjevi), Davea Palmera (vokal) i Jeffa Baxtera (steel gitara).
Tako je stvoren Steely Dan (nazvani su po umjetnom falusu iz romana „The Naked Lunch“, Williama Burrougsa, američkog pisca, društvenog kritičara, slikara i predvodnika beat generacije.
Treći studijski album Steely Dana, Pretzel Logic, predstavlja prekretnicu u njihovom zvuku i pristupu muzici. Dok su se na prethodnim izdanjima (Can’t Buy a Thrill i Countdown to Ecstasy) još uvijek oslanjali na format rock benda, ovdje su Walter Becker i Donald Fagen počeli preuzimati potpunu kreativnu kontrolu. Rezultat je sofisticirana mješavina jazza, rocka, bluesa i popa, šaroliki je to kolaž višestrukih sfumatura. Glazba koja posjeduje svoju rafiniranost i jedinstvenu glazbenu estetiku i smislenu eleganciju uobličenu kroz koloplet raznih utjecaja.
Album je nagovijestio da su Steely Dan spremni za veliku budućnost, bez obzira što su na rijetkim koncertnim nastupima djelovali pomalo plašljivo.
Pukotina u karijeri nastala je zbog Beckerovog i Fagenovog nevoljnog prihvaćanja turneja. Vrhunac je nastao odlaskom Baxtera i Hoddera, pa je tijekom vremena osnivački dvojac tvrdio da je Steely Dan više koncept nego grupa.
U usporedbi s prethodnim albumima, Pretzel Logic zvuči kompaktnije i uglađenije. Album je kraći (traje oko 34 minute), ali bez suvišnih trenutaka – svaka pjesma je pažljivo oblikovana i dotjerana. Pjesme su ispunjene bogatim harmonijama i nepredvidivim akordnim progresijama. Iako gitare i dalje imaju značajnu ulogu, klavijature i puhački aranžmani dolaze do izražaja, nagovještavajući zvučni pravac koji će Steely Dan u potpunosti razviti na kasnijim albumima poput Aja (1977).
Ovo su pjesme na koje treba obratiti zasluženu pažnju:
“Rikki Don’t Lose That Number” – Najveći hit s albuma i jedan od njihovih prepoznatljivijih singlova. Pjesma kombinira sofisticirane harmonije sa zaraznim pop melodijama i umjerenim latino-jazz prizvukom.
„Any Major Dude Will Tell You” – Topla i nježna balada sa akustičnom gitarom i smirujućim tekstom, koja pokazuje njihovu sposobnost da stvore pjesme koje su istovremeno promišljene i emotivne. Indikativan primjerak američkog poimanja i prezentacije popa.
“Pretzel Logic” – Naslovna numera donosi snažan „noćni“ blues-rock ritam sa enigmatičnim tekstom, što je tipično za Steely Dan. Pjesma koja je friška i nakon 50 godina. Osobno smatram da ima nešto od glazbenog štiha Davida Crosbyja.
“Parker’s Band” – Posveta legendarnom jazz saksofonisti Charlieju Parkeru, koja obiluje brzim tempom i virtuoznim instrumentalnim dionicama i sofisticirajućom harmonijom. Stabilna je to ravnoteža funka i fusiona.
“Barrytown” – Ironična i blago sarkastična pesma koja se dotiče tema društvene pripadnosti i identiteta, uz jednostavan, ali zarazan refren. Pjesma koju je komodno mogao potpisati Billy Joel, ujedno je i najkomercijalnija pjesma s albuma.
„Night By Night“ rasni je groovy funk s intezivnim Fagenovim vokalom koji je u odličnoj korelaciji s instrumentalizacijom u kojoj briljira „pljačljiva“ gitara Jeffa Baxtera i pomalo nezainteresirano, ali učinkovito bubnjanje Jeffa Porcara.Pretzel Logic je album koji je u stvari kolekcija bijele i one obojane glazbe pomješane u moru tehnologije, ali nikad one hladne, obasjane neonskim svjetlom. Ujedno potvrđuje muzičku zrelost Steely Dana i postavlja temelje za njihovu kasniju, još kompleksniju produkciju. Iako je manje progresivan od Countdown to Ecstasy, uspješno balansira između eksperimentalnosti i komercijalne privlačnosti. Njegova kombinacija pop senzibiliteta, jazz utjecaja i inteligentnih tekstova čini ga jednim od najvažnijih izdanja sedamdesetih i ključnim albumom u diskografiji Steely Dana.