Saints & Sinners peti album grupe Whitesnake objavljen je 15. studenoga, davne 1982. godine. S današnje distance može se reći kako ovaj album jest ona prijelazna fazu između ranijeg blues-rock zvuka i hard rock/hair metal stila koji započinje s albumom 1987. Album donosi sirov i moćan zvuk s prepoznatljivim Coverdaleovim vokalom u prvom planu. Miks je nešto siroviji u usporedbi s kasnijim albumima poput 1987., no upravo to daje albumu posebnu autentičnost. Gitaristički rad Mickyja Moodyja i Bernieja Marsdena ističe se bluesy solažama i čvrstim riffovima koji daju karakterističnu dinamiku. Ovo se može nazvati blues-rock-hard rock faza s lako vidljivim utjecajem Deep Purple (Sam David Coverdale je bio pjevač Deep Purple, a Lord (klavir) i Piece (bubanj) članovi).

Dvije možda najpoznatije pjesme s ovog albuma „Here I Go Again“ (B1) i „Crying in the Rain“ (A5) objavljene su u novom ruhu na najkomercijalnijem Whitesnake albumu, koji je jednostavno nazvan 1987. „Here I Go Again“ na ovom albumu je sirovija i manje produkcijski dorađena nego kasnija, globalno uspješna verzija. Obje verzije su dobre, meni osobno ova na Saints and Siners je draža upravo zbog sirovijeg i prirodnijeg zvuka. „Crying in the Rain“ iz 1982. godine zbog gitarista Mickyja Moodyja i Bernieja Marsdena više naginje blues rock stilu, s toplijim tonovima i manje agresivnim solo dionicama. Bubnjevi su manje izraženi i djeluju prirodnije. Verzija iz 1987. zvuči mnogo epskije i intenzivnije, s filmskim aranžmanom i produkcijom prilagođenom velikim stadionskim nastupima. Na Saint and Siners- su ima još jako dobrih pjesama poput „Young Blood“ i „Rough An’ Ready“ koje su tipičan blues-hard rock duh Whitesnakea onog vremena. Pjesma „Victim of Love“ je pak lagana, ali dobra pjesma. Pjesme „Love an’ Affection“ i „Saints & Sinners“ donose dozu sirove energije koja najviše podsjeća na rani Deep Purple. „Saints & Sinners“, čiji su autori tadašnji cjelokupni bend (Coverdale, Moody, Marsden, Neil Murray, Jon Lord i Ian Paice), je prava hard rock pjesma koja je zaslužila da se po njoj nazove cijeli album. Neke pjesme, poput Rock and Roll Angels, zvuče pomalo generično i ipak nisu na razini gore spomenutih. Osjeti se kako produkcija albuma nije u potpunosti ujednačena, što se još u ono doba pripisivalo unutarnjim problemima u bendu tijekom snimanja.
Naslovnica albuma, za koju je dostupna informacija da je djelo The Concert Publishing Company, prikazuje golog muškarca s krilima i ženu u zagrljaju. Iako nije eksplicitno navedeno, vrlo je vjerojatno da se radi o fotografiji originalnog djela ili reprodukciji skulpture talijanskog neoklasicističkog kipara Antonija Canove (1757. – 1822.). Jedina vidljiva razlika u odnosu na originalnu skulpturu je prisutnost zmije, koja je najvjerojatnije dodana isključivo za naslovnicu – što simbolično odgovara nazivu benda Whitesnake. Lik na naslovnici predstavlja Amora (Erosa), koji u naručju drži Psihu, što je direktna referenca na mit iz antičke književnosti. “Amor i Psiha” je priča iz “Metamorfoza” (Zlatni magarac) rimskog pisca Apuleja, napisana u 2. stoljeću. Priča govori o ljubavi između božanskog Amora i smrtnice Psihe, koja prolazi kroz niz iskušenja kako bi dokazala svoju ljubav i stekla besmrtnost. Ključne teme uključuju ljubav, povjerenje, iskušenja i transformaciju, što ovaj motiv čini izuzetno prikladnim za vizualni identitet albuma. Na stražnjoj strani omota nalazi se fotografija Davida Coverdalea, a autorica fotografije je Virginia Turbett. Unutrašnji omot donosi tekstove svih pjesama s albuma i osnovne informacije o pjesmama i izdanju. Tekstovi su smješteni ispred ilustracije Amora i Psihe s naslovnice, no kada se omot okrene, otkriva se fotografija skulpture sa stražnje strane, što dodatno naglašava konceptualnu estetiku albuma.

LP koji ja imam kupljen je u zadarskom antikvarijatu, a izdanje je naklade nosioca zvuka Jugoton. Ploča je savršeno očuvana, omot baš i ne.
Saints & Sinners je često nepravedno zasjenjen kasnijim albumima Whitesnakea, ali je ključni dio njihove evolucije. Iako nije savršen, donosi rane verzije pjesama koje će kasnije postati stadionski hitovi i predstavlja autentičan prikaz benda u prijelaznoj fazi. Ako želite čuti siroviji, bluesom prožet Whitesnake, sa dosta Deep Purple utjecaja, onda ovu ploču morate imati u vašoj kolekciji.
Album (glazba)
Omot
Dodatci
Pjesme na albumu:
A1 Young Blood 3:30
A2 Rough An’ Ready 2:52
A3 Bloody Luxury 3:24
A4 Victim Of Love 3:34
A5 Crying In The Rain 5:59
B1 Here I Go Again 5:08
B2 Love An’ Affection 3:10
B3 Rock An’ Roll Angels 4:07
B4 Dancing Girls 3:11
B5 Saints An’ Sinners 4:20
Izvođač: WITESNAKE
Album: Saint and Siners
Objavljeno: 15.11.1982..
Izdavač: Liberty/EMI
Producent: Martin Birch
