Godine 2025. u organizaciji Festivala Ljubljana održat će se 8. Zimski festival koji počinje 20. veljače. Svečano otvorenje obilježit će monumentalno djelo Ratni rekvijem Benjamina Brittena. Posjetitelji će moći uživati u nastupima vrhunskih glazbenika na različitim pozornicama, uključujući Cankarov dom, Slovensku filharmoniju i Vitešku dvoranu u Križankama. Festival će pratiti i Međunarodno natjecanje Festivala Ljubljana – Puhački kvinteti i kvarteti 2025, koje će oduševiti mladim talentima i novim glazbenim doživljajima. Zimski festival završava 2. ožujka 2025. nastupom iznimnog pijanista Grigorija Sokolova.
OTVORENJE POVIJESNIM DJELOM BENJAMINA BRITTENA
Otvorenje 8. Zimskog festivala održat će se 20. veljače s reprizom 21. veljače, kada će na programu biti jedno od najemocionalnijih djela 20. stoljeća, Ratni rekvijem Benjamina Brittena. Skladba koja objedinjuje latinsku misu i pjesništvo Wilfreda Owena, slavi pacifizam i ostaje ne samo glazbeno, već i društveno važno djelo. Britten ga je napisao povodom otvorenja nove katedrale u Coventryju, koja je zamijenila crkvu srušenu tijekom Drugog svjetskog rata. Benjamin Britten središnja je osobnost engleskog glazbenog modernizma, čiji opus uključuje opere, orkestralna, zborovska, solistička i komorna djela, kao i filmsku glazbu. Za monumentalnost djela pobrinuo se i odabirom solista različitih nacionalnosti, čime je želio naglasiti važnost mira i povezati narode koji su se nekoliko desetljeća prije borili u svjetskom ratu. Na želju dirigenta i ovaj ćemo put moći čuti izvedbu koju je zamislio skladatelj. U izvedbi Orkestra Slovenske filharmonije pod ravnanjem poznatog švicarskog dirigenta Charlesa Dutoita, nekadašnjeg glavnog dirigenta Londonskog kraljevskog filharmonijskog orkestra, koji posljednjih godina redovito surađuje s Festivalom Ljubljana, predstavit će se ruska sopranistica Nadežda Pavlova, britanski tenor Ian Bostridge i njemački bariton Matthias Goerne, a uz Zbor Slovenske filharmonije pjevat će i Državni zbor iz Kaunasa te Zbor bečkih dječaka.
Program:
Benjamin Britten: Ratni rekvijem, op. 66
(20. i 21. veljače, Gallusova dvorana, Cankarov dom, 18.00)
MEĐUNARODNO NATJECANJE FESTIVALA LJUBLJANA – PUHAČKI KVINTETI I KVARTETI 2025
Važan dio Zimskog festivala bit će Međunarodno natjecanje Festivala Ljubljana – Puhački kvinteti i kvarteti 2025, koje će se održati od 24. veljače do 1. ožujka 2025. u Slovenskoj filharmoniji. Nakon uspješnog glasovirskog natjecanja 2023. godine, ove će godine pažnja biti posvećena sastavima instrumenata iz obitelji puhača. Tako će na natjecanju nastupiti kvinteti, koji uključuju dvije trube, francuski rog, trombon ili eufonij i tubu, te kvarteti u kombinaciji trombona, rogova, tuba ili eufonija. Na natjecanju će nastupiti 16 sastava iz ukupno 23 države, a predstavit će raznovrstan repertoar koji obuhvaća i suvremena skladateljska djela; među ostalim, uključeno je i novo djelo poznate slovenske skladateljice Nine Šenk, koje je napisala upravo za ovo natjecanje. Međunarodni žiri vodit će umjetnički voditelj natjecanja Branimir Slokar zajedno s uglednim stručnjacima – skladateljicom Ninom Šenk, trubačem Reinholdom Friedrichom, tubistom Andreasom Martinom Hofmeirom i hornistom Radovanom Vlatkovićem.
(24. veljače – 1. ožujka, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija)
GLAZBENO PUTOVANJE HARFE
Ljubitelji glazbe za harfu 25. veljače 2025. u Viteškoj dvorani Križanki dobit će priliku uživati u duetu koji čine jedna od najboljih slovenskih harfistica, Mojca Zlobko Vajgl i poznata francuska harfistica Marion Ravot. Međunarodno poznata Mojca Zlobko Vajgl već godinama potiče nastajanje novih djela domaćih skladatelja i podučava mlade generacije na ljubljanskoj Akademiji za glazbu. U duetima je sudjelovala već s mnogim iznimnim glazbenicima, među ostalim i s Marion Ravot, koja je nastupala s uglednim orkestrima poput Berlinske filharmonije, Gewandhaus orkestra iz Leipziga i Njujorške filharmonije. Posjetiteljima će program ponuditi raznoliku glazbenu šetnju kroz povijest, s posebnim naglaskom na francusku romantiku i impresionizam, koji su harfu uvrstili među najprofinjenija glazbala. Osim klasičnih djela ovu će večer posebno obilježiti i novo djelo slovenskog skladatelja Alda Kumara, koje će prvi put biti izvedeno upravo na ovom koncertu.
Program:
Georg Friedrich Händel, prir. Thurston Dart: Suita u c-molu, HWV 446
Marcel Tournier: Četiri preludija za dvije harfe, op. 16
Aldo Kumar: Novo djelo za dvije harfe
Gabriel Fauré: Impromptu br. 6 u Des-duru, op. 86
Jean Philip Rameau: Suita u a-molu, RCT 1
César Franck, prir. Dewey Owens: Preludij, fuga i varijacije, op. 18
Bernard Andres: Parvis za dvije harfe
(25. veljače, Viteška dvorana, Križanke, 19.30)
BACHOVA REMEK-DJELA
26 veljače u Slovenskoj filharmoniji održat će se poseban glazbeni događaj, Bachovi korali i instrumentali, koji će biti posvećen dubokoj duhovnoj i filozofskoj dimenziji glazbe Johanna Sebastiana Bacha. Projekt je osmislio akordeonist Marko Hatlak, a na koncertu će, među ostalim, nastupiti s dvoje iznimnih glazbenih izvođača, Bernardom i Marcosom Finkom, sopranisticom Nikom Gorič, flautisticom Evom-Ninom Kozmus, pijanisticom Aleksandrom Pavlović, violinisticom Jelenom Pejić, tenorom Domenom Vurnikom, te Stevanom Jovanovićem, zamjenikom voditelja sekcije kontrabasa u Orkestru Slovenske filharmonije. Kako bi doživljaj Bachovih višeglasja bio zaista potpun, izvođačima će se pod ravnanjem dirigentice Jerice Bukovec pridružiti i Mješoviti pjevački zbor Glazbene matice Ljubljana s trideset članova, koji će svojom snagom i harmonijom dodatno obogatiti zvuk te iznimne glazbe. Izvedba će započeti jednim od najljepših luteranskih korala, a zatim će uslijediti odabrane točke iz remek-djela Muka po Mateju. Središnju ulogu na koncertu imat će Koncert za dva glasovira u C-duru, koji je skladatelj originalno namijenio za dva instrumenta s tipkama, a ovaj ćemo ga put čuti u posebnom spoju koncertnog klavira i harmonike. Nakon dramatične pripovijesti o Kristovu raspeću, slijedit će isječci iz dviju kantata, a koncert će završiti intimnom početnom arijom iz Goldberg varijacija.
Program:
Johann Sebastian Bach:
Sad dođi, spasitelju naroda, BWV 659
Muka po Mateju, BWV 244 (izbor arija i zborova)
Koncert za dva glasovira u C-duru, BWV 1061
Muka po Mateju, BWV 244 (izbor arija i zborova)
Dosta sad mi bi, BWV 82
Srce i usta, djela i život, BWV 147
Goldberg varijacije, BWV 988
(26. veljače, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija, 19.30)
KOMORNA GLAZBA ZAGREBAČKIH VELIKANA
U četvrtak, 27. veljače, Slovenska filharmonija ugostit će Zagrebačke soliste, jedan od najcjenjenijih komornih ansambala, iza kojega je već više od 70 godina tradicije. Sastav je nastao u okviru Radija Zagreb, sa željom za stvaranjem vrhunskih komornih koncerata, i brzo se dokazao kao jedna od vodećih gudačkih skupina u Europi. Zagrebački solisti nastupali su na prestižnim pozornicama diljem svijeta, a ovaj će put u Ljubljani izvesti izniman koncert koji će posjetiteljima ponuditi šetnju kroz povijest komorne glazbe. Na programu će biti djela skladatelja kao što su Felix Mendelssohn Bartholdy, Benjamin Britten, Gustav Mahler i Petar Iljič Čajkovski. Bit će izvedena Mendelssohnova Simfonija za gudače br. 10 u h-molu i Brittenova Jednostavna simfonija, op. 4, Mahlerova Simfonija br. 5 u cis-molu te Serenada za gudače u C-duru, op. 48 Čajkovskog. Ovaj će koncert pružiti izvrstan uvid u bogatu glazbenu tradiciju Zagrebačkih solista koji su svojim tehničkim savršenstvom i umjetničkom izražajnošću osvojili mnogobrojnu publiku diljem svijeta.
Program:
Felix Mendelssohn: Simfonija za gudače br. 10 u h-molu, MWV N 10
Benjamin Britten: Jednostavna simfonija, op. 4
G. Mahler prir. Sreten Krstić: Adagietto iz Simfonije br. 5 u cis-molu
Petar Iljič Čajkovski: Serenada za gudače u C-duru, op. 48
(27. veljače, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija, 19.30)
GLAZBENI VRHUNAC ZIME
Zadnja večer Zimskog festivala bit će 2. ožujka 2025., kada će u Cankarovom domu nastupiti iznimni pijanist Grigorij Sokolov. Svjetski poznati virtuoz i interpret poznat je po svojim poetičnim interpretacijama i nevjerojatno kontroliranoj glasovirskoj tehnici. Njegov će recital povodom završetka festivala biti prava posebnost za sve ljubitelje klasične glazbe. Sokolov će izvesti izuzetan program koji će otkriti duboku duhovnu dimenziju glazbe, te njegovu sposobnost da svojom interpretacijom čak i najpoznatija djela podigne na potpuno novu razinu. Poznat je po tome da se potpuno posvećuje svakom koncertu jer pažljivo proučava mehaniku glasovira na kojem nastupa i uspostavlja jedinstvenu vezu između izvođača i instrumenta, čime omogućuje slušateljima da otkriju dublje slojeve glazbe. Sokolov uvijek sam bira skladbe, a prvi dio programa obuhvatit će djela Williama Byrda, čiji glazbeni jezik odražava bogatu renesansnu baštinu. Zbog detaljnih priprema drugi dio programa otkrit će tik prije koncerta. Ovaj koncert neće predstavljati samo zaključak festivala, već i jedan od vrhunaca glazbene sezone u Ljubljani.
Program:
William Byrd:
Fitzwilliamova zbirka za virginal
John come kiss me now BK81, T478
Knjiga moje gospe Nevell
Prva pavana BK29a, T487
Galijarda uz prvu pavanu BK29b, T487
Fantazija BK63, T455
Alman BK11, T436
Fitzwilliamova zbirka za virginal
Pavana: Grof od Salisburyja BK15a, T503
Galijarda BK15b, T503
Druga galijarda BK15c, T503
Callino Casturame BK35, T441
Johannes Brahms:
Ćetri balade, op. 10
Andante, br. 1 v d-molu, »Edward«
Andante, br. 2 v D-duru
Intermezzo. Allegro, br. 3 v h-molu
Andante con moto, br. 4 v H-duru
Rapsodije, op. 79
Allegro, br. 1 v h-molu
Molto passionato, br. 2 v g-molu
(2. ožujka, Gallusova dvorana, Cankarov dom, 19.30)
Ulaznice za 8. Zimski festival već su dostupne na mrežnoj stranici ljubljanafestival.si, na blagajni Križanki, na Petrolovim benzinskim postajama te na drugim Eventimovim prodajnim mjestima. Članovi Kluba Festivala Ljubljana imaju pravo na 10 posto popusta (popusti ne vrijede za reprize Ratnog rekvijema Benjamina Brittena).
Festival Ljubljana pridržava pravo na promjenu programa.
Više informacija na ljubljanafestival.si.