22.1.
Aki Rahimovski, Špancirfest 2021., foto: Dragutin Andrić (arhiva SoundGuardian)
Mozaik Na današnji dan

22.1.

Aki Rahimovski, Špancirfest 2021., foto: Dragutin Andrić (arhiva SoundGuardian)

Pregled najvažnijih događanja iz glazbenog svijeta (te onog povezanog s glazbom) za dan 22. siječnja.

1959. Buddy Holly je u svom njujorškom stanu snimio svoje posljednje snimke. Među novim pjesmama bile su ‘Peggy Sue Got Married’, ‘Crying, Waiting, Hoping’, ‘That’s What They Say’, ‘’What to Do’, ‘Learning the Game’ i ‘That Makes It Tough’. Pjesme su kasnije nadosnimljene i izdane za Coral Records. Buddy je poginuo u avionskoj nesreći 12 dana kasnije.

1966. The Beach Boys su snimili svoj budući hit ‘Wouldn’t It Be Nice’, uvodnu pjesmu s njihovog slavnog albuma ‘Pet Sounds’.

1967. The Monkees su održali prvi koncert ikada. Nastupili su u The Cow Palaceu u San Franciscu. Koncert je bio rasprodan.

1969. The Beatles su se preselili iz Twickenham Film Studia to Apple studio kako bi započeli sa snimanjem albuma “Get Back”. Bend je bio odlučan snimiti album “u živo”.

1972. David Bowie je priznao svoju biseksualnost u intervjuu za Melody Maker.

1972. Don McLean je došao na prvo mjesto liste albuma u SAD-u s albumom American Pie. Na vrhu se zadržao sedam tjedana.

don mclean american pie
Don McLean – American Pie

1977. grupa Wings bila je na broju jedan američke ljestvice albuma s ‘Wings Over America’. Trostruki live album je dosegao osmo mjesto istovjetne britanske ljestvice. Remasteriran je i reizdan 2013. godine.

1988. Faith No More su nastupili po prvi puta u Britaniji, u londonskom Dingwallsu.

2004. Ryan Adams pao je s pozornice i slomio zglob ruke. Događaj se zbio za vrijeme njegovog koncerta u Royal Court Theatre u Liverpoolu. Adams je pokušao nastaviti koncert, no on je, kao i ostatak turneje, otkazan.

2012. pjevač Seal i supermodel Heidi Klum najavili su razvod braka. Vjenčali su se 2005. godine.

Rođeni

1931. Samuel ‘Sam’ Cooke, američki pjevač, jedan od trojice nositelja nadimka ‘Kralj soula’. Neki ga smatraju i ‘izumiteljem soula’. Razdoblje njegove najveće popularnosti bilo je između 1957. i 1964., kada je imao čak 30 američkih Top 40 hitova, uključujući pjesme ‘You Send Me’, ‘A Change Is Gonna Come’, ‘Cupid’, ‘Chain Gang’, ‘Wonderful World’ i ‘Twistin’ the Night Away’. Bio je i aktivan u brizi za svoju karijeru (jedan od prvih među crnoputim glazbenicima) te dio Civil Rights Movementa. Preminuo je 1964. godine nakon što ga je upucala voditeljica jednog hotela u L.A., koju je Cooke navodno napao. Imao je 33 godine. Posthumno je postao dio Rock and Roll Hall of Fame i Songwriters Hall of Fame, dobitnik je Grammyja za životno djelo, a Rolling Stone ga je proglasio četvrtim najboljim pjevačem svih vremena. Dobio je i ulicu u Chicagu, nazvanu ‘Sam Cooke Way’.

1947. Malcom Mclaren, manager grupe Sex Pistols i solo umjetnik.

1949. Stephen Ray ‘Steve’ Perry, američki glazbenik, najpoznatiji kao pjevač grupe Journey. Jon Bon Jovi ga je prozvao ‘The Voice’.

1960. Michael Kelland John Hutchence, australski pjevač i glumac, osnivač i član grupe INXS od 1977. do svoje smrti 1997. Slavu kao pjevač i kao seks-simbol dosegao je 1987. nakon izdavanja albuma ‘Kick’ s INXS. Sredinom 90-ih karijeru mu narušavaju razni skandali, a Hutchence svoj život okončava kontroverznim samoubojstvom u dobi od 37 godina. Njegov jedini samostalni album, koji nosi njegovo ime, posthumno je izdan 1999. Ostali članovi nastavili su s radom u INXS do 2014. godine.

1965. Steve Adler, rođen kao Michael Coletti, američki bubnjar, najpoznatiji kao originalni član grupe Guns N’ Roses.

1965. DJ Jazzy Jeff, američki prodcent, DJ, glumac poznat po suradnji s Willom Smithom kao DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince.

DJJJ
DJ Jazzy Jeff, foto: Dragutin Andrić (arhiva SondGuardian)

Preminuli

2022. Aki Rahimovski, makedonsko-hrvatski pjevač, najpoznatiji po angažmanu u zagrebačkom sastavu Parni valjak.

Kao tinejdžer bio je član nekoliko sastava od kojih su neki Grupa Vakuum, Krvna braća i Grupa Torr, s kojom je nastupio na festivalu u Zagrebu 1975. godine. Godine 1975. upoznaje gitaristu i skladatelja Huseina Hasanefendića – Husa i Juricu Pađena. Te iste 1975. godine u suradnji s menadžerom Vladimirom Mihaljekom Mihom osnivaju prvu postavu Parnog Valjka. S bendom je tijekom desetljeća aktivnog rada stekao izuzetnu regionalnu popularnost koja traje do današnjih dana.

Godine 1975. upoznaje gitaristu i skladatelja Huseina Hasanefendića – Husa i Juricu Pađena. Te iste 1975. godine u suradnji s menadžerom Vladimirom Mihaljekom Mihom osnivaju prvu postavu Parnog Valjka kao nekakva zagrebačka varijanta Bijelog Dugmeta. Prvu postavu Parnog Valjka činili su: Aki Rahimovski (Vokal, klavir), Husein Hasanefendić Hus (Solo gitara, akustična gitara, vokal), Srećko Antonioli (bubnjevi), Zlatko Miksić – Fuma (bas-gitara) i Jurica Pađen (solo gitara, akustična gitara). U 30-godišnjoj karijeri Parni valjak je objavio 16 studijskih albuma, 14 singlova, 5 uživo albuma, 4 kompilacije, te 2 koncertna DVD-a. Svoj prvi studijski album objavili su 1976. godine pod nazivom Dođite na show!, kojeg je objavila beogradska diskografska kuća PGP-RTB. Godinu dana kasnije zagrebački Jugoton plasira i njihov drugi album pod nazivom Glavom kroz zid. Treći studijski album Gradske priče objavljuju 1979. godine, a taj album je doživio i svjetsku distribuciju pod nazivom City Kids. Četvrti album Vruće igre izlazi 1980. godine, a kao i predhodni snimljen je u studio CSB u Milanu, a na njemu su otkrili najomiljenije teme članova utemeljitelja, pjevača Akija i autora Huseina Hasanefendića Husa. 1981. godine izlazi šesti studijski album Vrijeme je na našoj strani. Glavnom ulicom, kao sedmi studijski album, objavljen je 1983. godine, a godinu dana kasnije i osmi pod nazivom Uhvati ritam. Svi albumi doživljavaju zlatne i planitaste tiraže, a ukupni tiraži već su imali nekoliko milijuna. Deveti studijski album objavljuju 1985. godine po nazivom Pokreni se!, a deseti studijski album izlazi 1987. godine pod nazivom Anđeli se dosađuju? na kojem se našao legendarni mega hit “Jesen u meni”.

Posljednja se postava sastava počinje okupljati 1988. godine kada prilikom snimanja jedanaestog studijskog albuma Sjaj u očima sekciju Valjka nadopunjuju basist Zoran Preksavec – Preksi i bubnjar Dražen Scholz, a 1989. godine Valjku se pridružuje i klavijaturista Berislav Blazević – Bero. 1990. godine nova postava snima album Lovci snova, a 1991. godine povodom 15 godina rada sastav na tržište obajvljuje uživo album Svih 15 godina na kojem se našlo 29 uživo pjesama, a iste godine objavljena je i konpilacija Pusti nek traje. 1992. godine u sastav dolazi i ponajbolji hrvatski gitarista Marijan Brkić – Brk, koji, kao i Dražen Scholz i Berislav Blažević – Bero ostaje do samog raspada sastava. 1993. godine Parni valjak snima i trinaesti studijski album pod nazivom Buđenje, koji dobiva čak 6 Porina, a 1995. izdaju jedan od najprodavanijih hrvatskih albuma svih vremena, te definitivno najprodavaniji uživo album, Bez struje: Live in ZeKaeM. 1997. Samo snovi teku uzvodno. Zastave, petnaesti studijski album, objavljuju 2000. godine, a četiri godine kasnije, trenutno posljednji album, Pretežno sunčano?.
Godine 2005., na 30. godišnjicu osnivanja sastava, Hus odlučuje prestati s koncertnim aktivnostima, dok ostatak sastava, pod vodstvom Akija Rahimovskog nastavlja s radom, te 2007. godine snimaju album U vremenu izgubljenih. Iste godine nastupili su i u Australiji gdje su održali 5 koncerata. Početkom 2008. godine se rastaje s pratećim bendom, te kreće na turneju po Srbiji s klavijaturistom Emilom Saksom.

U jesen 2009. godine Valjak objavljuje veliki povratak u sastavu: Aki, Hus, Brk, Prexi, Bero te novi bubnjar – Dalibor Marinković – Dado; i to u sklopu “Karlovačko live” turneje. Turneja je obuhvaćala 10 gradova, sve je počelo u Dubrovniku, a završilo u Čakovcu. Aki i Valjak tokom te turneje dokazuju da su još uvijek u samom vrhu hrvatske glazbe te pune sve gradove, a u Arena Zagreb i Varaždinskoj areni ruše rekord posjećenosti. Posjećuju i veće gradove Slovenije te Bosne i Hercegovine, dok u listopadu 2010. godine čak dva puta rasprodaju Beogradsku arenu (5. najveću dvoranu u Europi), te najavljuju koncerte po ostatku Srbije. (izvor: hr.wikipedia.org)

Autori: Dragutin Andrić i Filip Katić

1.3.

14.2.

13.2.

12.2.

11.2.