The Beach Boys – “Smiley Smile”
Albumi iz prašine Mozaik

The Beach Boys – “Smiley Smile”

Na po sebe najpogubniji način, “Smiley Smile” ostao je najkontroverzniji, a možda i najzačudniji album diskografije The Beach Boys. Sve samo zbog toga što nije bio – “Smile”. Sastavljen i objavljen 1967. nakon konačnog odustajanja od albuma koji je trebao (možda čak i mogao) izmijeniti povijest popularne glazbe i poimanje njezinih mogućnosti, “Smiley Smile” je bio proizvod ugovorne obveze te pokušaj redefiniranja pozicija benda u okolnostima odustajanja od ambicija postavljenih prethodnim, epohalnim “Pet Sounds” i razglašenih objavom najsofisticiranijeg hit-singla svih vremena, “Good Vibrations” te najavi svega što je trebalo sačinjavati “Smile”. Za Briana Wilsona bilo je to posebno teško vrijeme, jer morao je odustati od životnoga projekta u strahovito opterećujućem kolopletu visokih očekivanja, opiranja samih članova benda nekim radikalnijim idejama, zadanih rokova te vlastitih krhkih emocija. A trebalo je nastaviti, toliko se toga još moglo.

“Smiley Smile”, dakle, evo da se kaže i ovdje, nije ono što je “Smile” trebao ili mogao biti – to su dva posve različita projekta, usprkos tajmingu, sličnostima u nazivu i nekim naslovima koji su se našli na obje liste pjesama. Ovo je zbirka lo-fi psihodelije, nakupina minijatura koje su miljama daleko od svega što se tada očekivalo od Briana i njegova benda. Utrka s The Beatles time je i službeno bila izgubljena, budući da su ovi tada izašli s legendarnim “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, a i sam Brian kao da više nije mario. Da, natjerao je sve da mu kuća na Bel Airu postane studio i štošta je još isprobavao po pitanju dinamike i strukture pop-pjesme, ali ono što je bend uspio sakupiti na “Smiley Smile” govorilo je tek o nepretencioznoj, samozatajnoj eksperimentalnosti, o nečem što ne želi uistinu probijati granice niti značiti išta više od crtice u glazbenim godišnjacima.

“Heroes and Villains”, “Vegetables”, “Good Vibrations”, “Wind Chimes” i “Wonderful” bili su naslovi najavljeni i otisnuti na omot zlosretnog (remek)djela, no, izuzev “Good Vibrations”, verzije upotrebljene na “Smiley Smile” bile su daleko od originalnih zamisli. “Heroes and Villains”, ta predivna, kompleksna rock-simfonija, doduše, nije toliko radikalno mijenjana i pojednostavljena; mnogi fragmenti koje ćete čuti ovdje dolaze iz vremena snimanja “Smile”, no ta se priča za ovu prigodu nije produbljivala ni podebljavala. Ipak, i u ovom, nešto manje ambicioznom izdanju, to je nevjerojatna pjesma prepuna izmjene tempa, stilova, ugođaja te lirskih nagnuća. Možda je tim ogorčenost svih koji su iščekivali najveći album svih vremena bila i veća, jer ono što je sabijeno u ovih nekoliko minuta – čak i u svojoj sirovijoj varijanti – nadmašivalo je čitave opuse. Ostale navedene pjesme bile su, pak, tek gruba skica svojih originalnih verzija.

“Vegetables” je izašla tek kao simpatični pjesmuljak iz kućne radinosti nasuprot kreativnom raspašoju izvorne ideje – kao takva poslužila je kao najzorniji konkretni dokaz Brianova odustajanja od istraživanja novih mogućnosti. Ni “Wind Chimes” ni “Wonderful”, koliko god ljupko i odvaljeno zvučale, ne iskorištavaju sve potencijale svojih melodija. “Fall Breaks and Back to Winter” koristi bazu “Fire” sa “Smile”, a slična je stvar i sa “She’s Goin’ Bold”, koja zajedno s “Little Pad” vrlo otvoreno i jasno svjedoči o uživanju droga od strane svih ili većine članova benda u to vrijeme. “With Me Tonight” koristi podlogu “Heroes and Villains”, ali se ovdje pretvorila u predivnu pjesmu nalik molitvi te je jedan od vrhunaca albuma.

Naravno, ukupna slika nužno ispada takva da su remek-djela “Heroes and Villains” i “Good Vibrations” poslužili kao kičma albumčića dodatno popunjenog kreativnim vježbama i ostacima nekih ranijih sessiona. Zlobnički uzeto, to i jest tako, no pokazalo se da je “Smiley Smile” ostario mnogo bolje nego što bi takva dijagnoza sugerirala. Navedenu kičmu ne treba dodatno objašnjavati – prva pjesma je poglavlje rock-povijesti sama za sebe, a druga, slično tome, do perfekcije dovedena forma pop(rock) pjesme, od tretmana vokala do slaganja melodija i korištenja instrumenata – dok je ostatak intrigantna zbirčica lo-fi poetike iz kuhinje osobe od koje se najmanje očekivao lo-fi. Brian Wilson koristio je studio kao ultimativni instrument i postavio standarde visoke i današnjim producentima; ovo je bio trenutak kad je morao i odlučio stati, povući se radi svoga zdravlja i vlastitih strahova (čak je, kao producent, naveden cijeli bend). Makar kao dokument toga trenutka, “Smiley Smile” je vrijedna stavka u diskografiji The Beach Boys, ali i ukupne pjesmarice burnih i plodnih šezdesetih. Zato i ne čudi što se našao među odabranim albumima za reizdanje povodom pedeset godina djelovanja svojih autora. Ovdje je dostupan na istom disku u mono i stereo formatu; prijašnje izdanje sparilo ga je s albumom koji ga je naslijedio, “Wild Honey”, na kojem je priča o The Beach Boys i konačno skrenula u mirnije, zatajnije, gotovo “drugoligaške” vode.

 

Toni Matošin

 

Osobna karta albuma
 
 
 
Izvođač The Beach Boys
Naziv albuma Pet Sound
Izdavač Capitol / EMI / Dallas Records
Produkcija
The Beach Boys
Datum objave 18.9.1967. (izvorno LP izdanje)

9.10.2012. (50th Anniversary reizdanje)
Snimano Wilsonov kućni studio u Bel Airu, 3.6. -.14.7. 1967. (većina materijala), uz dodatak korištenih snimki s rada na “Good Vibrations” i “Smile”
Posebna napomena Reizdanje povodom 50 godina djelovanja benda

Popis pjesama

1. Heroes and Villains (Mono)
2. Vegetables (Mono)
3. Fall Breaks and Back to Winter (W. Woodpecker Symphony) (Mono)
4. She’s Goin’ Bald (Mono)
5. Little Pad (Mono)
6. Good Vibrations (Mono)
7. With Me Tonight (Mono)
8. Wind Chimes (Mono)
9. Gettin’ Hungry (Mono)
10. Wonderful (Mono)
11. Whistle In (Mono)
12. Heroes and Villains (Stereo)
13. Vegetables (Stereo)
14. Fall Breaks and Back to Winter (W. Woodpecker Symphony) (Stereo)
15. She’s Goin’ Bald (Stereo)
16. Little Pad (Stereo)
17. Good Vibrations (Stereo)
18. With Me Tonight (Stereo)
19. Wind Chimes (Stereo)
20. Gettin’ Hungry (Stereo)
21. Wonderful (Stereo)
22. Whistle In (Stereo)
Linkovi

TheBeachBoys.com

Good Vibrations – Spot

{youtube}NwrKKbaClME{/youtube}

22.1.

31.12.

4.12.

5.11.